Biurowiec wywrócony na lewą stronę. Projekt studia Gensler w Teksasie

Biurowiec wywrócony na lewą stronę. Projekt studia Gensler w Teksasie

Fifth + Tillery, zdj. Matthew Neiman

Amerykańskie studio architektoniczne Gensler ukończyło realizację projektu biurowca Fifth + Tillery w Austin w Teksasie. Dzięki baldachimowi z paneli fotowoltaicznych obiekt będzie zaopatrzony w niezbędną, niedrogą energię z etycznego źródła.

Fifth + Tillery to trzypiętrowy kompleks biurowy z masywnego drewna, który powstał się na dawnym terenie przemysłowym w pobliżu rzeki Kolorado w dzielnicy East Austin w stolicy Teksasu. Struktura o powierzchni 16 975 metrów kwadratowych przyciąga wzrok wyjątkową architekturą, która otacza porośnięty zielenią centralny dziedziniec, który rozciąga się wszystkie poziomy kompleksu, zapewniając użytkownikom kontakt z naturą niemal z każdego miejsca budynku. Zieleń określana przez twórców jako „ogród deszczowy” została zaprojektowana tak, aby jak najbardziej przypominała charakterystyczne dla Teksasu wąwozy.

 Fifth + Tillery, zdj. Matthew Neiman

 

„System zrekultywowanej wody na miejscu wychwytuje jej spływy z dachu, kierując je do ogrodu deszczowego i fontanny biegnącej przez kampus” – opowiadają architekci ze studia Gensler. „Jednym z naszych głównych założeń było stworzenie socjalnego i komunalnego budynku poprzez wywrócenie tradycyjnej formy biurowca na lewą stronę” – dodają.

 Fifth + Tillery, zdj. Matthew Neiman

 

Wnętrze dziedzińca zostało zagospodarowane zadaszonymi przejściami, które łączą poszczególne części budynku. W jego centrum znajdują się monumentalne główne schody.

 Fifth + Tillery, zdj. Matthew Neiman

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.