Bjarke Ingels ratuje planetę

Bjarke Ingels ratuje planetę

Bjarke Ingels, zdj. The Talk

Bjarke Ingels, założyciel uznanego na całym świecie studia architektonicznego BIG, opracowuje plany zrównoważonego sposobu życia i budowania na Ziemi. Jak mówi architekt, „zrównoważona obecność człowieka na planecie Ziemia jest osiągalna przy użyciu istniejących technologii”. W wywiadzie dla magazynu „Time” Bjarke Ingels zdradza kulisy koncepcji Masterplanet, która – według niego – ma potencjał do tego, by uchronić planetę przed zniszczeniem.

Ingels oblicza, że ​​nawet populacja wynosząca 10 miliardów ludzi mogłaby w przyszłości cieszyć się wysoką jakością życia, gdyby kwestie środowiskowe zostały potraktowane całościowo. Duński architekt podkreśla, że nie wystarczy działanie w obrębie poszczególnych budynków. „Kiedy budujesz dom, możesz zrobić kilka rzeczy, dodać kilka paneli słonecznych na dachu i tak dalej, ale większość z nich nie jest zbyt skuteczna” – powiedział. W zamian za to, Ingels proponuje skupienie się na kilku szerokich dziedzinach życia ludzkości.

Masterplanet dzieli dotykające ludzkość problemy środowiskowe na pięć sektorów: transportu, energii, żywności, przemysłu i gospodarki odpadami. Wyróżnia następnie pięć filarów zrównoważonego życia, mianowicie: bioróżnorodność, woda, zanieczyszczenia, zdrowie oraz architektura i urbanistyka. Ingels przyznaje, że pomysł na Masterplanet wpadł mu do głowy podczas śledzenia reakcji rządów, społeczności oraz świata architektury i projektowania na kryzys zdrowotny i gospodarczy związany z epidemią koronawirusa. „Gdybyśmy mogli zastosować podobną stanowczość w stosunku do kryzysu klimatycznego, myślę, że poradzilibyśmy sobie z nim znacznie skuteczniej i znacznie szybciej, niż to sobie dzisiaj wyobrażamy” – zauważa.  

Centralnym punktem planu Masterplanet jest stworzenie jednej sieci energetycznej, która zaopatrzyłaby każdy kraj w energię odnawialną, rozwiązując w ten sposób obecny problem niespójnych dostaw. Po podłączeniu wszystkich paneli słonecznych na świecie, dzienna strona planety będzie mogła zasilać nocną stronę w nieskończoność. Ingels planuje również zorganizowanie recyklingu na skalę światową, by poradzić sobie z zanieczyszczeniami.

Architekt przyznaje, że jest gotowy na wszelką krytykę. Planuje jednak przyjąć ją jako wskazówkę do dalszej pracy i wartościowe doświadczenie. „Zamiast narzekać, że nikt tego nie robi, pomyśleliśmy: dobra, po prostu zacznijmy to robić. Nasz projekt będzie miał sens tylko wtedy, gdy wystarczająca liczba odpowiednich podmiotów uzna go za przydatny i zechce wnieść swój wkład, współpracować z nami i nas krytykować” – mówi.

źródło: dezeen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.