Brattørkaia – energia na plusie

Brattørkaia – energia na plusie

Brattørkaia, © IVAR KVAAL

W norweskim Trondheim ukończono budowę niezwykłego biurowca. Firma Snøhetta prezentuje najbardziej wysunięty na północ budynek na świecie o dodatnim bilansie energetycznym.

Ekobudownictwo

„(…) liczba ludności na świecie i nasilenie kryzysu klimatycznego stale rosną, musimy więc zastanowić się, jak budować odpowiedzialnie” – postuluje Snøhetta. I nie da się zaprzeczyć temu, że spełnia swoje własne postulaty.

bratto 5
Brattørkaia, © IVAR KVAAL

Usytuowany przy porcie w Trondheim wieżowiec o imponującej powierzchni 18 000 m² wytwarza dziennie dwa razy więcej energii niż jest w stanie zużyć. Tym samym staje się jej źródłem dla sąsiednich budynków, autobusów, samochodów i łodzi.

bratto 2
Brattørkaia, © IVAR KVAAL

Skąd aż tyle energii? W górnej części budowli i na jej dachu znajduje się 3 000 m² baterii słonecznych, rozmieszczonych tak, by jak najefektywniej pozyskiwać światło. Dodatkowo, w budynku zastosowano rozwiązania energooszczędne, które pozwalają na zrównoważone wykorzystanie pozyskanych zasobów.

bratto 4
Brattørkaia, © IVAR KVAAL

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.