Brazylia ze Złotym Lwem na Biennale

Brazylia ze Złotym Lwem na Biennale

Terra, pawilon brazylijski, zdj. Matteo de Mayda

Brazylijski pawilon Terra, kuratorowany przez Gabrielę de Matos i Paula Tavaresa, zdobył nagrodę Złotego Lwa za najlepszy pawilon narodowy na Biennale Architektury w Wenecji w 2023 roku. 

Obiekt został wybrany spośród innych zgłoszeń przez jury składające się z architektów takich jak Nora Akawi, Thelma Golden, Tau Tavengwa i Izabela Wieczorek, którzy obradowali pod przewodnictwem włoskiego architekta i kuratora Ippolito Laparelliego. Zwycięska interwencja na 18. Biennale Architektury w Wenecji „proponuje nowatorskie myślenie o przeszłości w celu zaprojektowania jej ewentualnych wariantów, wydobywając na pierwszy plan aktorów zapomnianych przez kanony architektoniczne". 

Transmitowana na żywo na oficjalnej stronie Biennale ceremonia odbywająca się w Ca’Giustinian, siedzibie La Biennale di Venezia, przyznała również Złotego Lwa dla najlepszego uczestnika Międzynarodowej Wystawy Laboratorium Przyszłości. Otrzymała go grupa DAAR (Alessandro Petti i Sandi Hilal). Srebrny Lew dla najlepiej zapowiadającego młodego uczestnika Międzynarodowej Wystawy trafił zaś do Olalekan Jeyifous.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.