Breaking Work 3.0

Breaking Work 3.0

Plakat wydarzenia

Kultura pracy w biurze uległa wyraźnej zmianie podczas pandemii. Zmianom ulegnie również sposób, w jaki projektujemy i budujemy biura i przestrzenie coworkingowe. Co możemy zrobić, żeby jak najlepiej dopasować je do potrzeb współczesnych pracowników? Konkurs Breaking Work 3.0 zaprasza projektantów do pochylenia się na tym tematem i wysunięcia kreatywnych projektów biura przyszłości.

Zaprojektuj przestrzeń coworkingową dla biur lub małych firm, która będzie wynajmowana tylko na kilka miesięcy w roku. Potrzeba tego biura różni się od coworkingu i wymaga dostosowania. Ważne, aby było ono skrojone na miarę środowiska biurowego, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkiego, co najlepsze z idei coworkingu. 

„Projektowanie tej przestrzeni coworkingowej jest szczególnie skomplikowane, ponieważ każda firma ma swoje specyficzne potrzeby, jeśli chodzi o sprzęt biurowy i rozkład przestrzeni. Ale w tym wyzwaniu staramy się głównie zobaczyć, jak pojedynczą przestrzeń można dostosować do przeróżnych funkcji za pomocą inteligentnych rozwiązań” – piszą organizatorzy.

Konkurs ma charakter koncepcyjny. Mogą wziąć w nim udział również ci projektanci, którzy nie posiadają uprawnień budowlanych. Udział w konkursie jest płatny, opłata wynosi 36 USD. Rejestracja kończy się 25 października 2021. Prace należy złożyć dzień później, 26 października. Więcej informacji, regulamin i zgłoszenia znajdziecie na stronie organizatora.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.