Budowa najwyższej wieży mieszkalnej na świecie dobiega końca
Budowa najwyższej wieży mieszkalnej na świecie dobiega końca
Central Park Tower, zdj. Paul Clemence
Budowa Central Park Tower na Manhattanie dobiega końca. Projekt autorstwa pracowni architektonicznej Adrian Smith + Gordon Gill po ukończeniu ma stać się najwyższym budynkiem mieszkalnym na świecie. Jak utrzymują twórcy inwestycji, luksusowy budynek ma zostać oddany do użytku jeszcze w tym roku.
Wieża o wysokości 457 metrów powstaje wzdłuż Ulicy 57 na Manhattanie, nie bez powodu nazywanej Miliardaire’s Row. Nowo powstająca inwestycja doskonale wpisze się w kontekst prestiżowego otoczenia. Znajdą się w niej bowiem 179 luksusowych apartamentów, wysokiej jakości przestrzenie rekreacyjne i handlowe, a także dom towarowy Nordstorm, który zajmie siedem ze stu pięter budynku. Za eleganckie wnętrza budynku odpowiada pracownia architektury wnętrz Rottet Studio. Projekt przewidział wszelkie udogodnienia dla mieszkańców budynku.
Central Park Tower, zdj. Paul Clemence
Jednym z ważniejszych elementów projektu jest taras wieńczący konstrukcję. Zajmie on aż 15 000 stóp kwadratowych, a znajdą się na nim kryte i odkryte baseny, plac zabaw oraz centrum fitness. Nowy budynek bez wątpienia wzbogaci panoramę Manhattanu o nowy element. Central Park Tower nie jest jedynym nieprzeciętnym budynkiem powstającym w tej lokalizacji. Tuż obok niego powstaje bowiem wyjątkowo smukła wieża projektu studia SHoP, która również zostanie otwarta przed rokiem 2022.
Amerykańskie studio architektoniczne Thomas Phifer and Partners ukończyło budowę betonowej konstrukcji dla Muzeum Glenstone w stanie Maryland. Nowo powstały powstał, aby stać się domem dla prac znanego rzeźbiarza Richarda Serry.
Firmy Oceanix, UN-Habitat i BIG zaprezentowały projekt pierwszego na świecie prototypu zrównoważonego pływającego miasta OCEANIX. Projekt ma na celu stworzenie perspektyw rozwoju dla miast przybrzeżnych, które borykają się z niedoborem gruntów i podnoszącym się poziomem mórz.
Praktyka architektoniczna Snøhetta zaprezentowała swoją propozycję na międzynarodowy konkurs na projekt nowego centrum Qianhai w Shenzhen. Zaprojektowana przez nich konstrukcja została zainspirowana technologicznym dorobkiem miasta i pespektywami dalszego postępu naukowego. Projekt studia Snøhetta zdobył pierwszą nagrodę ex aequo z propozycją Sou Fujimoto.
MuMA Hut to zaprojektowany przez firme WeWilder dom o powierzchni 15 metrów kwadratowych. Mały domek będzie idealny dla letników, którzy chcą doświadczyć natury zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz swojego wakacyjnego lokum. Chatka powstała w malutkiej wiosce Armenis w Rumunii.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.