Budynek inspirowany godłem. Projekt Pawilonu Kataru

Budynek inspirowany godłem. Projekt Pawilonu Kataru

Pawilon Kataru, zdj. Santiago Caltrava

Hiszpański architekt Santiago Calatrava ujawnił swój projekt pawilonu Kataru na nadchodzące Expo 2020, które odbędzie się w Dubaju. Projekt czerpie inspiracje z elementów przedstawionych na godle Kataru - dwóch skrzyżowanych, zakrzywionych mieczy, tradycyjnej łodzi dhow i wyspy porośniętej palmami.

Projekt pawilonu miał na celu przełożenie na herbie Kataru na projekt budowlany, który uchwyci siłę i tradycję, ale również chęć do rozwoju i zmian. Na wizualizacjach udostępnionych przez architekta możemy podziwiać zakrzywioną konstrukcję w kształcie żagla, przeciętą drugim, niższym budynkiem. Ukończony pawilon będzie osiągnie powierzchnię 620 metrów kwadratowych i osiągnie wysokość 15 metrów. Kształt pawilonu, który jest obecnie budowany przez firmę ALEC Fitout, został zaprojektowany tak, aby symbolizować „postępowy sposób patrzenia na przyszłość Kataru przy jednoczesnym zachowaniu wierności jego kulturze i dziedzictwu”.

Pawilon Kataru, zdj. Santiago Caltrava

 

W pawilonie znajdą się dwie duże sale wystawowe. Wystawione w nich ekspozycje przedstawią zwiedzającym historię kulturę tak, aby mogli oni poznać i docenić wielowiekowe tradycje regionu.  Obok pawilonu na wysokość wzniesie się złota rzeźba w abstrakcyjny sposób przedstawiająca palmy. „Strukturalna forma pawilonu […] odzwierciedla kształt dhow i jego żagli” – mówi Calatrava.

Pawilon Kataru, zdj. Santiago Caltrava

 

Pawilon wykonany jest z KRION-u, materiału składającego się w dwóch trzecich z naturalnych minerałów i żywic o niezwykle wysokiej wytrzymałości. „Jest to materiał ekologiczny, ponieważ w 100% nadaje się do recyklingu” –  mówią odpowiedzialni za projekt architekci.

Budynek zostanie otwarty 1 października, w dzień rozpoczęcia wydarzenia.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.