Budynek ze słomy od MIA Design

Budynek ze słomy od MIA Design

Pawilon od MIA Design, zdj. Trieu Chien

Przedstawiamy wyjątkowy pawilon autorstwa wietnamskiej praktyki architektonicznej MIA Design Studio. Lekka, urzekająca prostotą konstrukcja, która powstała z płyt ze sprasowanej słomy, ma pełnić funkcję miejsca, w którym organizowane będą wydarzenia kulturalne.

Kiedy po raz pierwszy przyjechaliśmy na to miejsce, poczuliśmy od razu bliską obecność przyrody, różnorodnych roślin i zieleni – mieliśmy potrzebę uwydatnienia tego kontekstu w naszym projekcie” - powiedział MIA Design Studio. „Zdecydowaliśmy się na stworzenie struktury, która będzie wtapiać się w otaczające ją środowisko. Szczególne cechy pawilonu to różnorodność, lekkość, dyskrecja, spojrzenie z wnętrza. W rezultacie naszych działań uzyskaliśmy organiczną strukturę […]” - dodają.

Pawilon od MIA Design, zdj. Trieu Chien

 

Budynek zbudowany ze sprasowanej słomy ma symbolizować pamięć o korzeniach Wietnamczyków i połączonymi z nimi obszarami wiejskimi. Architekci wierzą, że prawdziwe poruszenie serc odbiorcy następuje wtedy, kiedy architektura odwołuje się do jego najgłębszych wspomnień i nostalgii. Słowa jest także materiałem, który w stu procentach wtapia się w naturalny kontekst, zarówno wizualnie, pozostając organicznym elementem otoczenia, jak i całkiem dosłownie, poprzez rozkład w bujnej roślinności ogrodu, w którym się znajduje.

Pawilon od MIA Design, zdj. Trieu Chien

 

Wymiar ideologiczny projektu MIA Design wydaje się szczególnie istotny w świetle rosnącej wśród społeczeństwa świadomości ekologicznej. W czasach, w których architektura odgrywa znaczącą rolę w niszczeniu środowiska naturalnego, zwłaszcza poprzez rozrastające się w błyskawicznym tempie miasta, budynek, który w żaden sposób nie ingeruje w dobro planety, jest oryginalnym artystycznym wyrazem troski o dobro Ziemi.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.