Calder Gardens. Sztuka i przestrzeń

Calder Gardens. Sztuka i przestrzeń

Calder Gardens, zdj. Biuro Herzog & de Meuron / Piet Oudolf

Biuro Herzog & de Meuron oraz projektant krajobrazu Piet Oudolf prezentują efekt swojej współpracy – projekt Calder Gardens, w którym eksponowane będą dzieła sztuki amerykańskiego rzeźbiarza Alexandra Caldera. Calder Garden to pierwsze miejsce w całości poświęcone Alexandrowi Calderowi, artyście z Filadelfii, którego ruchome rzeźby, nazwane przez Marcela Duchampa „mobiles”, zyskały sławę na całym świecie.

Na działce o powierzchni 6500 metrów kwadratowych, położonej pomiędzy Vine Street i Benjamin Franklin Parkway w Filadelfii, powstanie dwukondygnacyjny budynek. Co interesujące, połowa powierzchni budynku będzie umieszczona pod ziemią. „Forma, kolor i ruch to najbardziej oczywiste z wielu wybitnych aspektów sztuki Caldera. Chcieliśmy zatem uniknąć zbyt nachalnego umieszczania ich w projekcie budynku, w którym wystawiane będą jego prace” – mówią twórcy projektu Calder Gardens.

Calder Gardens, zdj. Biuro Herzog & de Meuron / Piet Oudolf

 

Proces projektowania rozpoczął się od dialogu z klientem, który zlecił projekt nowego centrum kulturalnego, które będzie sprzyjać doświadczaniu sztuki, a także integracji sztuki, architektury i ludzi. „Moje ogrody postrzegam jako żywe rzeźby, w których zachodzi nieustanna zmiana. Przestrzeń jest jak płótno do pracy, a każda roślina ma osobowość, która musi współgrać z sąsiadami. Kompozycja ogrodu jest zmienna i zmienia się wraz z porami roku. W przypadku Calder Gardens projekt ogrodniczy musi również służyć dziełom sztuki. Mam nadzieję, że ludzie poświęcą czas, aby zatrzymać się i pomyśleć, w pełni doświadczyć tych każdego z elementów projektu i pozwolą sobie na emocjonalną reakcję, która pozostanie z nimi na długo. Nie chodzi o to, co zobaczą, a to, co poczują” – mówi architekt krajobrazu Piet Oudolf.

Calder Gardens, zdj. Biuro Herzog & de Meuron / Piet Oudolf

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.