Carol Ross Barney ze Złotym Medalem AIA

Carol Ross Barney ze Złotym Medalem AIA

Carol Ross Barney/ CC BY-SA 4.0

Amerykański Instytut Architektów odznaczył Carol Ross Barney Złotym Medalem AIA 2023, najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez tę instytucję. Nagroda jest wyrazem uznania i uznania dla Carol Ross Barney za dążenie do doskonałości projektowej, a także odpowiedzialności społecznej i dbania o innych ludzi.

Zdaniem jury, architektka poprzez swoje transformacyjne projekty starała się uczynić świat lepszym miejscem i pozostawiła „niezatarty ślad w świecie architektury”. Na początku swojej kariery Barney pracowała w Korpusie Pokoju obok nowo utworzonej Służby Parku Narodowego Kostaryki. Od tego czasu jednym z głównych idei architektki jest to, że dobrze zaprojektowane przestrzenie są prawem użytkowników, a nie tylko przywilejem. Po założeniu swojej pracowni Ross Barney Architects w 1981 roku w swoim rodzinnym mieście Chicago, otrzymała stypendium zagraniczne, które umożliwiło jej rozwijanie zainteresowania przestrzeniami publicznymi.

W 1997 roku Barney została wybrana na główną projektantkę budynku federalnego w Oklahoma City. Był to pierwszy raz w historii USA, kiedy kobieta została wybrana do kierowania tak ważnym projektem. Architektka miała swój udział w projekcie rewitalizacji nadbrzeża Chicago, który odmienił oblicze tego rejony miasta.  Twórczyni prowadzi również działalność edukacyjną, wykładając na uczelni wyższej i biorąc pod swoje skrzydła wschodzące talenty. Barney była mentorem pokoleń architektów zarówno w swojej pracowni, jak i jako adiunkt w Illinois Institute of Technology w Chicago.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.