Centro de Interpretação do Românico

Centro de Interpretação do Românico

Centro de Interpretação do Românico, zdj. Spaceworkers

Biuro architektoniczne Spaceworkers zaprojektowało betonowy gmach muzeum Centro de Interpretação do Românico w portugalskiej wiosce Lousada. Wystawy muzeum upamiętniają historię architektury romańskiej na północy kraju.

Muzeum autorstwa Spaceworkers znajduje się Szlaku Romańskim, niepodal 58 średniowiecznych zabytków w dolinie Sousa na północy Portugalii. Jego zadaniem jest  oprowadzanie zwiedzających i objaśnianie zagadnień związanych z tą niezwykłą, oryginalną spuścizną kulturalną. Forma budynku, na pierwszy rzut oka nowoczesna i minimalistyczna, w rzeczywistości inspirowana jest średniowiecznym budownictwem. Muzeum składa się z siedmiu prostopadłościennych, betonowych form połączonych dostępnym, przeszklonym atrium.

Centro de Interpretação do Românico, zdj. Spaceworkers

„W budynku znajduje się kilka elementów, które silnie łączą się z romańskimi budynkami, które nas zainspirowały” – wyjaśnił założyciel Spaceworkers, Rui Dinis

„Z zewnątrz staraliśmy się uwzględniać elementy, które odnoszą się do architektury romańskiej, takie jak surowość fasad, niewelką liczbę okien, odpowiednią skalę, […], drzwi wejściowe do budynku to współczesna interpretacja typowego wejścia, które możemy podziwiać w wielu romańskich budynkach sakralnych - powiedział Dezeen.

Centro de Interpretação do Românico, zdj. Spaceworkers

Wystawy muzeum rozmieszczone są w siedmiu oddzielonych od siebie budynkach. „Każdy z budynków jest odrębną przestrzenią wystawienniczą. Aby zaznaczyć relację między nimi, poszliśmy za idrą średniowiecznej ulicy jako elementu jednoczącego. Krużganek pełni rolę centralnego korpusu pokrytego szkłem, łączącego wszystkie budynki.

 

źródło: dezeen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.