Centrum Przesiadkowe autorstwa Laboratorium Architektury

Centrum Przesiadkowe autorstwa Laboratorium Architektury

Centrum Przesiadkowe, zdj. Laboratorium Architektury

Studio Laboratorium Architektury przedstawia kolejną nietypową realizację. Oddane niedawno do użytku przyjazne podróżnym Centrum Przesiadkowe w Żorach ma zmienić powszechne postrzeganie dworców jako miejsc ponurych, niechlujnych i źle zorganizowanych.

Miejsce wspólne

„Głównym założeniem i celem projektu jest odwrócenie istniejącej sytuacji, gdzie przestrzeń publiczna, jaką jest dworzec, nie działa jako taka, lecz jest jedynie infrastrukturą spełniającą swoją rolę w sposób, gdzie mają miejsce jedynie zachowania konieczne, a wręcz jest ona nieprzyjazna dla jej użytkowników. Nowoczesna, dobrej jakości przestrzeń publiczna sprzyja występowaniu różnorakich zachowań i interakcji społecznych poza tymi podstawowymi, powierzchownymi – wynikających z funkcji obszaru” – możemy przeczytać na stronie Laboratorium Architektury.

zory 3
Centrum Przesiadkowe, zdj. Laboratorium Architektury

Architekci postarali się, by zwyczajny dworzec zmienić w wielofunkcyjną przestrzeń wspólną zachęcającą do nawiązywania interakcji z innymi. Zrezygnowali w związku z tym z typowego dla takiego typu miejsc podziału obszaru, tworząc przestrzeń nie tylko komfortową oraz ładną, ale i praktyczną.

zory
Centrum Przesiadkowe, zdj. Laboratorium Architektury

Przemyślane rozwiązania zapewnią płynny ruch autobusów w obrębie Centrum Przesiadkowego, co znacznie ułatwi użytkownikom poruszanie się po mieście. Centrum zostało zaprojektowanie w formie sporego placu, wokół którego rozlokowane są poszczególne perony i przystanki. Takie rozwiązanie znacznie przyśpieszy proces szukania właściwego przystanku, co będzie sporym ułatwieniem dla tych, którzy przesiadają się w pośpiechu, a także dla nieznających miasta przyjezdnych.

Centrum zostało zaprojektowane w roku 2017 i powstawało na przestrzeni dwóch kolejnych lat.

zory2
Centrum Przesiadkowe, zdj. Laboratorium Architektury

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.