Centrum artystyczne w Zhuhai

Centrum artystyczne w Zhuhai

Centrum artystyczne w Zhuhai, zdj. ZHA

Trwa budowa Civic Art Center Zhuhai Jinwan w Chinach. Projekt autorstwa prestiżowego studia Zaha Hadid Architects jest zlokalizowany w jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów świata. Jak mówią odpowiedzialni za projekt architekci, nowy budynek ma być ośrodkiem kultury, innowacji i kreatywności.

Civic Art Center Zhuhai Jinwan powstaje w samym sercu Nowego Miasta w Jinwan w Zhuhuai – dzielnicy, która może poszczycić się mnogością ekologicznych, zrównoważonych projektów architektonicznych. W budynku, który ma pełnić rolę lokalnego centrum kulturalnego, znajdą się instytucje związane ze sztuką lub kulturą, a także przestrzenie, które pozwolą społeczności na podejmowanie kreatywnych aktywności – teatr, centrum naukowe, galeria sztuki i duża sala, która będzie pełnić rozmaite funkcje.

Centrum artystyczne w Zhuhai, zdj. ZHA

 

Każda z czterech instytucji będzie znajdować się w oddzielnej części budynku, wszystkie jednak zostaną fizycznie i estetycznie połączone strukturą dachu. To właśnie dach budynku, którego oryginalny kształt ma przypominać formę piór ptaka w locie, jest jego najbardziej przyciągającym wzrok elementem.

„Naszym zadaniem było stworzenie maksymalnie angażujących przestrzeni obywatelskich, którymi mieszkańcy Zhuhai będą mogli się cieszyć każdego dnia […] Rampy zapraszają gości na plac na dachu, gdzie łączą się kładki i schody […] zewnętrzny amfiteatr po zachodniej stronie centrum pozwala na występy i zajęcia plenerowe” – opowiadają o swoim projekcie architekci z ZHA.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.