Centrum społeczności na duńskim wybrzeżu od WERK Arkitekter i Snøhetta
Centrum społeczności na duńskim wybrzeżu od WERK Arkitekter i Snøhetta
Lanternen, zdj. MIR
Opracowany przez WERK Arkitekter i Snøhetta nowy budynek na wybrzeżu Esbjerg w Danii został otwarty dla publiczności. Drewniana konstrukcja ma służyć jako miejsce spotkań klubów sportów wodnych, zapewniając nadmorskiemu miastu nowe centrum społeczności.
Okrągły pawilon ma za zadanie chronić użytkowników przed trudnymi warunkami pogodowymi, zapewniając jednocześnie niezwykłej urody widok na morze i port. „Naszym celem było stworzenie wyjątkowego miejsca, które rozświetli zachodnie wybrzeże Danii, aby każdy mógł znaleźć drogę do swojej społeczności - Thomas Kock, dyrektor kreatywny WERK Arkitekter.
Lanternen, zdj. MIR
Budynek zaoferuje miastu miejsca dla klubów sportowych, sale szkoleniowe i obszary warsztatowe, a także inne przestrzenie społeczne i edukacyjne, które mają na celu zachęcenie użytkowników do aktywności, zaangażowania w życie społeczne i nauki. Bryła budynku została zaprojektowana tak, aby chronić jego użytkowników przed silnymi wiatrami. Drewniana elewacja została wzmocniona, aby wytrzymać trudne warunki pogodowe, a betonowa podstawa zwiększy odporność budynku w przypadku powodzi.
Mierzący około 2800 metrów kwadratowych projekt budynku czerpie inspirację z abstrakcyjnych form geometrycznych, nawiązując jednocześnie do morskiej tradycji portu Esbjerg. Projekt elewacji, jak twierdzą twórcy projektu, ma wzbudzać w odbiorcy skojarzenie z taflą wody, w której odbija się światło słoneczne.
W jednej z miejscowości pod Poznaniem powstanie dom, za którego projekt odpowiada studio GAB. Budynek został rozdzielony na kilka osobnych brył, które łączy podziemna część przypominająca bunkier. Projekt przełamuje utarte myślenie o domach jednorodzinnych – nietuzinkowe podejście architektów do rozmieszczenia funkcji domu zaowocowało powstaniem niepowtarzalnego projektu.
Japoński architekt Shigeru Ban przedstawia nietypowy projekt publicznych toalet z kolorowymi szklanymi ścianami. Nowe obiekty mają stanąć w dwóch tokijskich parkach – Yoyogi Fukamachi Mini Park i Haru-no-Ogawa Community Park. Ban przekonuje, że jego projekt jest nie tylko estetyczny, ale i niezwykle funkcjonalny – przezroczyste ściany kubików pozwolą na sprawdzenie, czy ktoś jest w środku.
Jak zamienić dawne tereny przemysłowe w nowoczesną i modną dzielnicę? Na to pytanie może odpowiedzieć studio APA Wojciechowski Architekci, odpowiedzialne za rewitalizację dawnej elektrowni na warszawskim Powiślu. Obszar, dotąd zaniedbany i zapomniany, z powrotem stał się częścią miasta, oferując mieszkańcom miasta atrakcyjne miejsce do pracy i rozrywki – lokale użytkowe, bary, restauracje i sklepy.
Architekci z polskiego studia architektonicznego Meeko zaprojektowali dom, który łączy w sobie rustykalną, niezwykle modną estetykę unowocześnionej stodoły i ponadczasowy minimalizm. Ceglany dom znajduje się w Kliszowie, niedaleko Mielca. Budynek miał być nie tylko piękny i funkcjonalny, ale również zaprojektowany z myślą o środowisku.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.