Coraz bliżej ukończenia prac nad berlińską Neue Nationalgalerie

Coraz bliżej ukończenia prac nad berlińską Neue Nationalgalerie

Neue Nationalgalerie, zdj. BBR/Thomas Bruns

Prace renowacyjne nad Neue Nationalgalerie w Berlinie Miesa van der Rohe zbliżają się do końca. Renowacja, nadzorowana przez studio architektoniczne David Chipperfield Architects, była według niektórych koniecznością. Modernistyczny budynek Neue Nationalgalerie – a jednocześnie jedyny powojenny projekt Miesa van der Rohe w Niemczech - powstały w 1968 roku, zdążył bowiem ulec wynikającym z upływu czasu zniszczeniom.

Renowacja berlińskiej galerii rozpoczęła się w roku 2015 – grupa architektów i budowniczych poświęciła pięć lat na doskonalenie projektu renowacji i ostrożne prace nad przywróceniem świetności dziełu wielkiego architekta. Co obejmowały prace rewitalizacyjne, prowadzone i nadzorowane przez studio David Chipperfield Architects?

Neue Nationalgalerie, zdj. BBR/Thomas Bruns

Pierwszym i najważniejszym założeniem zespołu architektów i projektantów pracujących nad wizją nowego Neue Nationalgalerie była jak najmniejsza ingerencja w koncepcję Miesa van der Rohe, dlatego też starali się zachować jak najwięcej oryginalnych elementów konstrukcji, a te, które należało wymienić – zastępowali identycznymi, lecz nowymi i sprawnymi. Podczas renowacji naprawiono szklaną fasadę budynku, kamienny taras, poprawiono konstrukcję betonowo-stalową. W budynku muzeum zamontowano także nowy system alarmów i ochrony dzieł sztuki oraz alarm przeciwpożarowy.

Neue Nationalgalerie, zdj. BBR/Thomas Bruns

 

Jak wiadomo dzięki firmie Bundesamt Für Bauwesen und Raumordnung, przedstawicielowi Muzeum, prace nad budynkiem zostały niemal całkiem ukończone. Nie możemy jednak spodziewać się jego rychłego otwarcia. Przez obostrzenia sanitarne i inne problemy wynikające z pandemii, przekazanie kluczy zaplanowano na wiosnę przyszłego roku, a otwarcie drzwi Muzeum dla zwiedzających – na sierpień.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.