Czarna Perła. Wyjątkowa realizacja w Lanckoronie

Czarna Perła. Wyjątkowa realizacja w Lanckoronie

Czarna Perła, zdj. FAAR Architekci

W miejscowości Lanckorona, znajdującej się na Szlaku Architektury Drewnianej, powstała niezwykła inwestycja, za której projekt odpowiada studio architektoniczne FAAR Architekci. Czarna Perła, bo tak nazywa się zaprojektowany przez pracownię dom, zachwyca prostotą i subtelnymi nawiązaniami do architektury charakteryzującej ten region Polski.

Każdy, kto odwiedził Lanckoronę, widział zapewne malowniczy ryneczek z drewnianymi budynkami z tradycyjnym nadwieszeniem. Projektując Czarną Perłę, zależało nam na uzyskaniu idealnego balansu pomiędzy inspiracjami zabudową Lanckorony, a tym, żeby nie być zbytnio dosłownym. Chcieliśmy, aby wszelkie wpływy tradycji były widoczne, lecz już w nowej formie, która powstała tu i teraz. Czarna Perła to moja szczera, architektoniczna wypowiedź na temat prostego domu” – opowiada architekt ze studia FAAR, Krzysztof Faber. W istocie, dom nawiązuje do formy nowoczesnej stodoły, pozostając jednocześnie w ścisłym związku z kontekstem architektonicznym, w którym się znajduje.

Czarna Perła, zdj. FAAR Architekci

 

Prosta, skromna forma domu czyni go niezwykle funkcjonalnym i wygodnym. Został on zaprojektowany tak, aby jego mieszkańcy mieli nieprzerwany kontakt z otaczającą dom naturą. Obszerne przeszklenia w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywają domownicy, otwierają widoki na pagórkowaty krajobraz i bujną zieleń przed domem. Czarna elewacja domu sprawia, że wyróżnia się on z krajobrazu.

Czarna Perła, zdj. FAAR Architekci

 

Piękny i funkcjonalny projekt Czarnej Perły zachwycił inwestorów z całego kraju. „Stawiamy podobne domy od lat, lecz był to nasz pierwszy projekt w stylu nowoczesnej stodoły, który po realizacji cieszy się już dużym zainteresowaniem wśród nowych inwestorów” — mówi Tomasz Pytel ze specjalizującej się w drewnianych domach firmy budowlanej Skorpion, która współpracowała przy projekcie.

Czarna Perła, zdj. FAAR Architekci

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.