Czarna Skała projektu MUS ARCHITEKCI

Czarna Skała projektu MUS ARCHITEKCI

Czarna Skała, zdj. MUS ARCHITEKCI

Projekt domu o tajemniczej nazwie Czarna Skała jest kolejnym przykładem na to, że architektura i natura nie są pojęciami przeciwstawnymi. Wręcz odwrotnie! Bogate i różnorodne środowisko naturalne może być niewyczerpanym źródłem inspiracji dla architekta, a będące efektem pracy ludzkich rąk budynki – elementami uzupełniającymi krajobraz.

Projekt domu autorstwa studia MUS ARCHITEKCI powstał w roku 2015. Inwestycje zrealizowano niespełna dwa lata później, i choć od postawienia domu minęły niemal trzy lata, dom – pomimo   dynamicznie zmieniających się trendów w projektowaniu – nadal zachwyca oryginalnością bryły i niezwykłym, tajemniczym charakterem. 

Czarna Skała, zdj. MUS ARCHITEKCI

Na formę budynku, jego plan funkcjonalny, położenie na działce oraz użyte materiały wpływ miało ukształtowanie i specyfika terenu. Znajdująca się w rejonie Beskidu Małego Czarna Skała odpowiada na wymagania trudnego górskiego otoczenia i współgra z nim – architektom ze studia MUS udało się zamienić to, co dla innych projektantów byłoby minusem, w największe atuty domu. „Nie chcieliśmy żeby był to klasyczny domek podmiejski. Chcieliśmy żeby była to surowa forma, architektura będąca bardziej wynikiem dynamicznych procesów górotwórczych niż projektowych dlatego cały proces twórczy został podporządkowany temu pierwotnemu założeniu. Stało się ono genezą projektu i zostało doprowadzone przez cały proces projektowania i budowania aż do końca, czyli realizacji Czarnej Skały” – mówią.

Czarna Skała, zdj. MUS ARCHITEKCI

Nieregularna bryła bez wyraźnego podziału na fasadę i dach została zainspirowana kształtem i kolorem skał takich jak krzem czy bazalt. Architektom udało się jednak „ujarzmić” tę naturalną formę tak, by była jak najbardziej funkcjonalna. Dzięki przemyślanemu projektowi, mieszkańcy mogą cieszyć się maksymalną prywatnością przy jednoczesnej możliwości podziwiania zachwycającego górskiego krajobrazu z okien domu.

Czarna Skała, zdj. MUS ARCHITEKCI

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.