Czarna skrzynka pełna sztuki. Bauhaus Museum Dessau

Czarna skrzynka pełna sztuki. Bauhaus Museum Dessau

Bauhaus Museum Dessau, ©Thomas Meyer

„Naszą podstawową koncepcją było stworzenie dużej, elastycznej przestrzeni, aby wystawy i warsztaty mogły odbywać się nieograniczone czynnikami architektonicznymi” – mówią odpowiedzialni za realizację architekci z biura Addenda Architects.

Funkcjonalny modernizm

Nowo powstałe w mieście muzeum o powierzchni 5500 metrów kwadratowych składa się z dwóch głównych elementów – otwartego parteru, w którym będą mieścić się wystawy czasowe, kasy i kawiarnia oraz „czarnej skrzynki” – przestrzeni przeznaczonej wystawom stałym, która została zaprojektowana i skonstruowana tak, aby zapewnić optymalne warunki do przechowywania cennych dzieł sztuki.

piatek1
Bauhaus Museum Dessau, ©Thomas Meyer

 

 „Jako architekci z Barcelony zawsze mieliśmy bliskie relacje z Miesem van der Rohe” – wyjaśniła firma Addenda Architects, subtelnie wskazując na swoje inspiracje. Faktycznie, przejrzysty oszklony, minimalistyczny budynek może przywodzić na myśl pawilon barceloński czy też znajdujące się w Chicago Crown Hall.

piatek4
Bauhaus Museum Dessau, ©Thomas Meyer

„W naszym budynku chodzi o proporcje, położenie i przestrzeń. używając materiałów najwyższej jakości (…) muzeum Bauhaus w Dessau pokazuje, że dzięki odpowiedniej kombinacji materiałów, przestrzeni, kolorów itp. można osiągnąć znakomity wynik nawet przy ograniczonych zasobach. To bardzo w stylu Bauhaus" – dodają.

piatek5
Bauhaus Museum Dessau, ©Thomas Meyer

Muzeum otworzyło swe podwoje i czeka na zwiedzających.

źródło: dezeen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.