Czescy architekci w hołdzie ofiarom holokaustu. Projekt Wieży Światła

Czescy architekci w hołdzie ofiarom holokaustu. Projekt Wieży Światła

Wieża Swiatła, zdj. Steven Holl/Skupina

Studio Steven Holl we współpracy z Marcelą Steinbachovą i SKUPINA Studio zajęli pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie na projekt Muzeum Getta Terezińskiego w Czechach. Projekt ma upamiętnić miejsce, w którym podczas II wojny światowej zginęło około 33 000 osób – założone przez nazistów na terenie Terezina żydowskie getto.

Projekt nazwany Wieżą Światła jest – jak mówią twórcy – przestrzenią kontemplacyjną, która zachwyca i skłania do refleksji dzięki zabiegom architektonicznym wykorzystującym światło naturalne, kąt jego padania i barwę.

Wieża Swiatła, zdj. Steven Holl/Skupina

 

Wieża, górując nad okolicznymi budynkami, będzie nowym punktem orientacyjnym miasta i miejscem spełniającym funkcję edukacyjną oraz budującą wspólnotę. Projekt zwycięskiego zespołu obejmuje również renowację istniejącego muzeum, dodanie powierzchni wystawienniczej, budowę nowych parków, nowoczesnego parkingu oraz nowego centrum informacyjnego.

Wieża Swiatła, zdj. Steven Holl/Skupina

 

Projekt nawiązuje do rysunku Księżycowy krajobraz”, wykonanego przez młodego rysownika Petra Ginza. Ginz w wieku kilkunastu lat został zesłany do obozu koncentracyjnego w Terezinie, gdzie wykonał swoje dzieło. Artysta został zamordowany w obozie w wieku zaledwie szesnastu lat. Punkt wyjścia, który obrali architekci, ma przywrócić społeczeństwu pamięć o ofiarach holokaustu.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.