Czeskie studio odbuduje szklarnię Gregora Mendla

Czeskie studio odbuduje szklarnię Gregora Mendla

Plan przebudowy szklarni Mendla w Brnie, zdj. CHYBIK + KRISTOF

Architekci w hołdzie wybitnemu naukowcowi! Czeskie studio podjęło się reinterpretacji budynku, który na dobre wpisał się w historię rozwoju nauki.

Studio CHYBIK + KRISTOF ujawniło plany odbudowy szklarni, w której naukowiec Gregor Mendel przeprowadzał swoje pionierskie eksperymenty, które do dziś stanowią fundament genetyki. Położona w Brnie w Czechach, oryginalna szklarnia została zniszczona przez burzę w latach 70. XIX wieku.

Porównanie oryginalnej szklarni i planu jej przebudowy, zdj. CHYBIK + KRISTOF

Biuro CHYBIK + KRISTOF zaprojektowało strukturę przypominającą oryginalny budynek. Do odbudowy zostaną użyte zachowane pozostałe po dawnej szklarni fundamenty, by podkreślić bezpośrednie powiązanie pomiędzy starym a nowym, i symbolicznie przedłużyć dziedzictwo wybitnego naukowca. Aby wprowadzić element nowoczesności, architekci użyją materiałów nowej generacji – w przeciwieństwie do oryginalnego budynku, plan architektów zakłada zupełnie przeszklone ściany i wysoki, jasny dach.

Plan przebudowy szklarni Mendla w Brnie, zdj. CHYBIK + KRISTOF

„Nasza koncepcja szklarni jest głęboko zakorzeniona w pracach Gregora Mendla. […] Opierając się na pojęciu dziedziczenia oraz oryginalnych rysunkach naukowca, stworzyliśmy tę bardzo złożoną strukturę, która stanowi nasz hołd dla jego spuścizny” – mówi Ondřej Chybík.

Szklarnia zostanie otwarta dla publiczności w roku 2020, w 200 urodziny Gregora Mendla. W założeniu, ma być miejscem wydarzeń kulturalnych oraz naukowych i spotkań społeczności zainteresowanej pracami naukowca.

 

źródło: designboom.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.