David Adjaye otrzymał Złoty Medal RIBA

David Adjaye otrzymał Złoty Medal RIBA

David Adjaye, zdj. UVA

Królewski Złoty Medal jest wyrazem najwyższego uznania dla dokonań brytyjsko-ghańskiego architekta, jego zaangażowania w sprawy społeczeństwa i sztuki oraz działalności na rzecz szeroko rozumianego postępu. Adjaye jest pierwszym czarnoskórym architektem, który otrzymał prestiżową nagrodę.

Z pokorą przyjmuję zaszczytny fakt, że moi koledzy po fachy docenili pracę, którą wykonuję wraz z moim zespołem od 25 lat, a także nasz wkład w architekturę. Architektura zawsze była dla mnie narzędziem do kreowania piękna i wspierania narodów całego świata […] Wpływ tej dyscypliny na społeczeństwo był, jest i nadal będzie zagadnieniem w centrum moich twórczych eksperymentów” – powiedział David Adjaye.

American Tulipwood Pavilion - instalacja architektoniczna autorstwa Davida Adjaye

Architekt, którego praktyka znajduje się w Ghanie, zasłynął takimi projektami jak Smithsonian National Museum of African American History and Culture oraz Ideas Store Whitechapel w Londynie. Jest również autorem wielu udanych inwestycji mieszkaniowych oraz pomników upamiętniających walczących przeciw rasizmowi aktywistów. Adjaye, oprócz działalności praktycznej, zajmuje się również wykładaniem architektury, dzierży kuratelę nad światowej sławy wystawami oraz zabiera głos w dyskusji na tematy problemów dotykających współczesne społeczeństwa, takich jak dyskryminacja mniejszości czy zmiany klimatyczne.

Natonal Holocaust Memorial, zdj. David Adjaye

„Wkład Davida w architekturę już teraz jest zdumiewający; jestem podekscytowany, bo możemy oczekiwać od niego o wiele więcej. W projektach każdej skali, od prywatnych domów po ogromne centra sztuki, można wyczuć, że David Adjaye starannie rozważa twórczą i wzbogacającą siłę architektury. Wierzę, że zarówno jego wieloletnia praktyka, jak i nauczanie w szkołach architektury znacznie wzbogaciły jego twórczość. Jego artystyczna i społeczna wizja projektów pożyteczności publicznej, ukazuje w pełnej krasie obywatelski potencjał architektury - sprzyjającej empatii, tożsamości i dumie” – mówi prezes RIBA Alan Jones.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.