David Adjaye z Nagrodą Charlotte Perriand

David Adjaye z Nagrodą Charlotte Perriand

Edo Museum of West African Art w Nigerii, zdj. Adjaye Associates

Sir David Adjaye, brytyjski architekt ghańskiego pochodzenia, został wyróżniony Nagrodą Charlotte Perriand, wyróżnieniem przyznanym przez The Créateurs Design Awards. Jury swój wybór umotywowało znaczącym wkładem architekta w świat projektowania, a także ogromnym zaangażowaniem społecznym. Adjaye jest pierwszym laureatem tej nagrody.

Złoty medalista RIBA 2021 z Ghany i Wielkiej Brytanii oraz założyciel Adjaye Associates został wybrany laureatem Nagrody Charlotte Perriand również ze względu na osiągnięcia, które – według jurorów – wykraczają poza projektowanie oryginalnych i wyróżniających się budynków. Docenione jego holistyczne podejście do opracowywania projektów mieszkaniowych, handlowych i kulturowych.

Charlotte Perriand to francuska artystka modernistyczna, projektantka, uważana za jedną pionierek branży. Po studiach w zakresie projektowania mebli została zwolniona przez Le Corbusiera, który nie doceniał jej wyjątkowego talentu. Niedługo później jej prace zostały wystawione w Salon d’Automne, co doprowadziło do tego, że architekt zatrudnił ją z powrotem jako projektantkę mebli. Perriand jest autorką trzech najbardziej znanych krzeseł Le Corbusiera: B301, B306 i LC2 Grand Comfort. Artystka była zaangażowana politycznie i społecznie.

Nagroda Charlotte Perriand została ustanowiona w tym roku przez Créateurs Design Awards, by uhonorować wkład projektantki w świat artystyczny. Nagroda będzie przyznawana co roku wpływowym twórcom, którzy podążają śladami Perriand, kreując odważne wizje i angażując się w architekturę, projektowanie i sztukę.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.