David Adjaye zamieszany w aferę finansową w Ghanie

David Adjaye zamieszany w aferę finansową w Ghanie

Katedra Narodowa w Akrze, zdj. David Adjaye

Posłowie Ghany oskarżyli prezydenta państwa o bezprawne zatrudnienie architekta Davida Adjaye do zaprojektowania Katedry Narodowej w Akrze. Członkowie rządu wnieśli o zwrot kosztów projektu i budowy do budżetu państwa.

Deputowani z opozycyjnej partii Narodowy Kongres Demokratyczny utrzymują, że wybór projektu znanego architekta nie został dokonany z uwzględnieniem koniecznych w takich sytuacjach procedur. Twierdzą między innymi, że projekt Adjaye był jedynym branym pod uwagę, co świadczy o tym, że konkurs na zamówienie publiczne został przeprowadzony bezprawnie. Oskarżają również parlament kierowany przez Nową Partię Patriotyczną o nieuczciwe i niejawne wykorzystanie państwowych pieniędzy do opłacenia projektu.

Katedra Narodowa w Akrze, zdj. David Adjaye

 

Świątynia, która jest przedmiotem sporu, powstaje na zlecenie prezydenta Ghany Nany Akufo-Addo, przewodniczącego znajdującej się u władzy Nowej Partii Patriotycznej. Obiekt, który ma łączyć wiernych wielu wyznań pod jednym dachem, stanie tuż obok budynku Parlamentu. Prezydent Ghany w reakcji na oskarżenia wydał oficjalne oświadczenie, w którym zapewnia, że projekt jest realizowany legalnie i z zachowaniem wszelkich procedur. Sam David Adjaye, który przez lata aktywności zawodowej dał się poznać publice jako zaangażowany działacz społeczny, dzięki czemu cieszył się nienagannym wizerunkiem, odmówił komentarza w tej sprawie.

Katedra Narodowa w Akrze, zdj. David Adjaye

 

Według „Architects' Journal” projekt miał kosztować 180 milionów funtów. Uważa się, że koszty te znacznie wzrosły, co skłoniło rząd do zatrzymania budowy w marcu tego roku. Odpowiedzialni za zarządzanie budową urzędnicy zapowiadają, że opóźnienie spowodowane jest chwilowym wstrzymaniem funduszy, a prace nad katedrą ruszą już niebawem.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.