David Chipperfield laureatem prestiżowej nagrody Pritzkera

David Chipperfield laureatem prestiżowej nagrody Pritzkera

zdj. https://davidchipperfield.com/people/all/david_chipperfield

Architekt David Chipperfield został ogłoszony laureatem nagrody Pritzkera 2023, najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie architektury. Nagroda, uznawana za swoisty odpowiednik Nobla w dziedzinie architektury, jest przyznawana od 1979 roku.

Chipperfield, urodzony w Wielkiej Brytanii w 1953 roku, jest znany z projektów takich jak renowacja Neues Museums w Berlinie czy Museo Jumex w Meksyku. Znany jest również z projektów budynków biurowych, mieszkaniowych i hotelowych na całym świecie, w tym One Pancras Square w Londynie oraz z kompleksem budynków Valentino w Nowym Jorku.

Jury, które nagrodziło Brytyjczyka prestiżową nagrodą, uzasadniło swój wybór następująco: „Jego niezwykle szczegółowe projekty pokazują, jak architektura może wzmocnić tożsamość miejsca i przyczynić się do budowania wspólnot". Jury doceniło również "dyskretne podejście do architektury", które uwidacznia się w bezpretensjonalnych i eleganckich budynkach, które nie rzucają się w oczy, ale w subtelny sposób wpisują się w krajobraz miejski.

Chipperfield jest trzecim brytyjskim architektem, który otrzymał nagrodę Pritzkera, po Normanie Fosterze i Richardzie Rogersie. Nagroda zostanie wręczona podczas uroczystości w maju 2023 roku.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.