De Oosterlingen od MVRDV

De Oosterlingen od MVRDV

De Oosterlingen, zdj. MVRDV

Studio architektoniczne MVRDV opublikowało projekt „De Oosterlingen” - siedmiu budynków mieszkalnych, które powstaną na amsterdamskiej wyspie Oostenburg. Obiekty charakteryzują oryginalne kształty dachów, elewacje z drewna, szkła oraz cegły z recyklingu.

Projekt De Oosterlingen powstanie w tętniącej życiem dzielnicy mieszkalnej, która niegdyś była obszarem przemysłowym. Jego historia jest zachowana w architektonicznej charakterystyce okolicy, która obfituje w industrialne, ceglane, surowe budynki. Balans między tradycją budowlaną dzielnicy a nowoczesnością usiłował znaleźć również zespół z MVRDV, proponując projekt siedmiu połączonych ze sobą budynków, zorganizowanych wokół jednej wspólnej przestrzeni.

De Oosterlingen, zdj. MVRDV

 

Założeniem projektu De Oosterlingen było stworzenie zdrowego, wygodnego i cieszącego oko kompleksu, który połączy użytkowników z naturą, przy okazji sprzyjając środowisku. „Będzie to zielony kompleks, który moim zdaniem jest dobry nie tylko dla ludzi, ale także dla ptaków i owadów. Jeden z budynków zostanie wykonany z ubitej ziemi – to znana od starożytności, zrównoważona metoda budowlana; inny będzie miał całkowicie zieloną fasadę. Budki lęgowe dla wróbli, jerzyków i nietoperzy zostaną wkomponowane w elewacje budynków” – o projekcie mówi Winy Maas, założyciel MVRDV.

De Oosterlingen, zdj. MVRDV

 

Całkowita powierzchnia projektu wynosi 13 950 metrów kwadratowych. Inwestycja pomieści 144 lokali mieszkalnych i 100 metrów powierzchni usługowo – handlowej. W kompleksie znajdą się restauracje, sklepy ze zdrową żywnością, małe prywatne kino i instytucje społeczne. Budowa De Oosterlingen ma się rozpocząć pod koniec 2022 roku.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.