Dock A. Zwycięski projekt studia BIG

Dock A. Zwycięski projekt studia BIG

Dock A, zdj. BIG

Studio BIG prezentuje zwycięski projekt lotniska w Zucrychu. Projekt powstał we współpracy z inżynierem Buro Happold, ekspertem ds. drewna Pirminem Jung i konsultantem lotniczym NACO. Wizja portu lotniczego koncentruje się na doświadczeniu użytkownika i poprawie jakości poruszania się po lotnisku.

Koncepcja, która zdobyła serca sądu konkursowego, nosi nazwę Raumfachwerk. Jej głównym założeniem jest stworzenie elastycznych ram, które umożliwiają dostosowanie przestrzeni do wymagań ruchu i poprawiają komunikację pomiędzy kolejnymi częściami lotniska. Zlokalizowany w sąsiedztwie istniejącego Airside Centre i Terminalu 1, nowy budynek Dock A zostanie podzielony na dwa obszary: centralny węzeł ze sklepami i lokalami usługowymi oraz część służącą interesantom i podróżnym. W ramach przebudowy powstanie również nowa wieża kontroli ruchu lotniczego.

Dock A, zdj. BIG

 

Przestrzenie w nowym terminalu wykorzystują światło dzienne jako naturalny system nawigacji. Świetlik na dachu poprowadzi pasażerów do centralnej części lotniska i atrium, w którym spotykają się wszyscy odlatujący i przylatujący. Centrum budynku zostało rozmieszczone na siedmiu piętrach oświetlonych naturalnym światłem. Aby poprawić komunikację podróżnych zainstalowano schody, schody ruchome oraz windy.

Dock A, zdj. BIG

 

Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, króluje drewno. Trwały i bezpieczny materiał ma jeszcze jeden plus, wyjątkowo ważny dla twórców projektu – czerpany w etyczny sposób i ze zrównoważonych źródeł, ma niewielki wpływ na środowisko. Dach Dock A zostanie pokryty panelami fotowoltaicznymi, dzięki czemu zmniejszy się zapotrzebowanie budynku na czerpanie energii z nieodnawialnych źródeł.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.