Wietnamskie studio architektury CTA Creative Architects zaprojektowało dom, który… oddycha. Projekt CTA nazwano Wall House – na cześć materiału, z którego zbudowane są charakterystyczne, przepuszczające powietrze ściany. Budynek położony w Bien Hoa w Wietnamie zapewni mieszkańcom naturalnie klimatyzowane schronienie przed słońcem i upałem.
Cegła, z której zbudowane są ściany domu została odpowiednio podziurkowana, aby zapewnić wnętrzom stały dopływ świeżego powietrza i światła. Ceglane ściany tworzą interesujący wzór – fakturę, która nadaje domowi wyjątkowy charajter. „Według niedawno opublikowanych badań naukowych jakość powietrza w pomieszczeniach jest znacznie niższa niż powietrze na zewnątrz. Dlatego podczas pracy z klientem dużo rozmawialiśmy o zaprojektowaniu takiego budynku, który może oddychać przez całą dobę” – mówią architekci z CTA. Co ciekawe, cegły – aby zapewnić maksymalną przepuszczalność powietrza – muszą być ułożone w specjalny sposób, znacznie różniący się od tradycyjnego.
Wall House, zdj. CTA
Aby zachować wysoką jakość powietrza w domu, architekci nie poprzestali na „dziurawych” ścianach. Drugim elementem „naturalnego systemu oczyszczania powietrza” jest ogród, który pełni funkcję „płuc” domu i odgradza domowników od zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz. Jak podkreślają odpowiedzialni za projekt architekci, te dwie warstwy chronią budynek z siłą normalnej ceglanej ściany, a jednocześnie pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza i stały dopływ światła.
Willa w Dwóch Pawilonach, która powstała w Mielcu, przywołuje w swojej formie najlepsze cechy modernizmu. Budynek zaprojektowany przez Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz zachwyci zarówno miłośników regionalnej architektury modernistycznej, jak i tych, którzy lubią prostotę i funkcjonalność.
Japoński kolektyw artystyczny TeamLab ujawnił projekt galerii sztuki cyfrowej TeamLab Phenomena w Abu Dhabi, która będzie stałym miejscem wystaw biura. Nowe centrum kultury ma powstać na wyspie Saadiyat, tuż obok Muzeum Historii Naturalnej Abu Dhabi zaprojektowanego przez studio Mecanoo.
Ogłoszono konkurs na najlepszy projekt koncepcji architektonicznej Amfiteatru w Siedlcach! Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę pieniężną, a także będzie miał możliwość zrealizowania swojego projektu. Konkurs jest kierowany do profesjonalnych architektów.
Przyglądając się współczesnym projektom architektury mieszkalnej, można odnieść wrażenie, że zarówno architekci, jak i inwestorzy – zamiast poszukiwać coraz to nowych rozwiązań formalnych – stawiają na tradycję, prostotę i przytulność. Właśnie dlatego od kilku lat swoje triumfy w architekturze święci forma nowoczesnej stodoły oraz klasyczny materiał budowlany – cegła, której charakterystyczny kolor prezentuje się doskonale zarówno na ścianach wewnętrznych, jak i na elewacjach budynków.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.