Dom, który oddycha

Dom, który oddycha

Wall House, zdj. CTA

Wietnamskie studio architektury CTA Creative Architects zaprojektowało dom, który… oddycha. Projekt CTA nazwano Wall House – na cześć materiału, z którego zbudowane są charakterystyczne, przepuszczające powietrze ściany. Budynek położony w Bien Hoa w Wietnamie zapewni mieszkańcom naturalnie klimatyzowane schronienie przed słońcem i upałem.

Cegła, z której zbudowane są ściany domu została odpowiednio podziurkowana, aby zapewnić wnętrzom stały dopływ świeżego powietrza i światła. Ceglane ściany tworzą interesujący wzór – fakturę, która nadaje domowi wyjątkowy charajter. „Według niedawno opublikowanych badań naukowych jakość powietrza w pomieszczeniach jest znacznie niższa niż powietrze na zewnątrz. Dlatego podczas pracy z klientem dużo rozmawialiśmy o zaprojektowaniu takiego budynku, który może oddychać przez całą dobę” – mówią architekci z CTA. Co ciekawe, cegły – aby zapewnić maksymalną przepuszczalność powietrza – muszą być ułożone w specjalny sposób, znacznie różniący się od tradycyjnego.

Wall House, zdj. CTA

 

Aby zachować wysoką jakość powietrza w domu, architekci nie poprzestali na „dziurawych” ścianach. Drugim elementem „naturalnego systemu oczyszczania powietrza” jest ogród, który pełni funkcję „płuc” domu i odgradza domowników od zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz. Jak podkreślają odpowiedzialni za projekt architekci, te dwie warstwy chronią budynek z siłą normalnej ceglanej ściany, a jednocześnie pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza i stały dopływ światła.

Wall House, zdj. CTA

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.