Dom Czterech Ogrodów. Architektura i harmonia

Dom Czterech Ogrodów. Architektura i harmonia

Dom Czterech Ogrodów, zdj. Marc Thorpe Design

Studio Marc Thorpe Design przedstawiło nową koncepcję domu, położonego wzdłuż dopływu rzeki Savannah. Usytuowany na głębokim południu Stanów Dom Czterech Ogrodów znajduje się w otoczeniu wiekowych dębów i paproci. Architektom przyświecała myśl nieograniczonego dostępu do natury z każdego miejsca w domu.

Projekt ten jest wyrazem moralnego imperatywu ludzkości, którym jest wyraźne zdefiniowanie sensu życia. Jak stwierdził angielski filozof David E. Cooper w swojej pracy A Philosophy of Gardens, relacja między człowiekiem a ogrodem jest w rzeczywistości symbolem cnót, do których należy dążyć w życiu. Są to cnoty charakteru, które mają bezpośredni wpływ na jakość życia” – mówią odpowiedzialni za projekt architekci. Filozoficzna podbudowa była punktem wyjścia dla zespołu, który szukał możliwości połączenia wnętrz z otaczającymi je ogrodami.

Dom Czterech Ogrodów, zdj. Marc Thorpe Design

 

Cztery znajdujące się w pobliży domu ogrody noszą nazwy Kultywacji, Mediacji, Wspólnoty i Sanktuarium – wartości, które mają sprzyjać rozwojowi duchowemu. Zielone przestrzenie pełnią funkcję pomostu między otaczającym środowiskiem naturalnym a przestrzenią wewnętrzną. Salon, jadalnia, kuchnia oraz sypialnia zostały zaprojektowane tak, aby wprowadzać mieszkańców w stan harmonii i zachęcać ich do interakcji ze światem „za oknami”.

Dom Czterech Ogrodów, zdj. Marc Thorpe Design

 

„Dom Czterech Ogrodów to przełomowe dzieło dla naszego studia. Projekt ucieleśnia stan świadomości, do którego dociera się, przechodząc poprzez kolejne próby. Dom reprezentuje odporność na przeciwności losu, szacunek dla siebie i życie w harmonii z naturą. Dom jest szczerą sztuką, symbolem ludzkiego ducha zarówno w pełnym blasku, jak i w jego niedoskonałości” – dodaje Marc Thorpe.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.