Dom Japoński

Dom Japoński

Dom Japoński, zdj. Libido Architekci

Nowa inwestycja autorstwa studia Libido Architekci to unikalne połączenie motywów tradycyjnych oraz praktycznej i funkcjonalnej nowoczesności. Dom został stworzony dla inwestora, który zafascynowany kulturą i architekturą dalekowschodnią, zapragnął mieć namiastkę dalekich podróży w swoim najbliższym otoczeniu.

Od samego początku wiedzieliśmy, że dla Inwestora niezwykle ważny jest widok na otoczenie i otwarcie domu na przyrodę. Jednocześnie cały czas w rozmowach przewijał się motyw ogrodu japońskiego. To właśnie wokół niego zaczęliśmy tworzyć nasze założenia projektowe. Powstał dom o układzie atrialnym, zaprojektowany wokół centralnie zlokalizowanego ogrodu, ale otwarty na otaczającą przyrodę. Bryła budynku stała się barierą pomiędzy dziką a uporządkowaną wersją natury” – mówią odpowiedzialni za projekt architekci.

Dom Japoński, zdj. Libido Architekci

 

Oryginalny projekt zakłada stworzenie czterech autonomicznych, lecz nawiązujących do siebie wzajemnie brył, pełniących różne funkcje – dzienną, sypialną, gościnną i rekreacyjną. W projekcie królują kamień i drewno. Aby konstrukcja nie wydawała się zanadto ciężka, architekci zdecydowali się na zastosowanie przeszkleń. „Staraliśmy się tak zaprojektować przeszklenia w domu, aby w kilku miejscach możliwe były widoki na przestrzał całego budynku, nadające bryle transparentność i lekkość. Mając na uwadze pory dnia i roku zaprojektowaliśmy trzy tarasy wychodzące na różne strony świata: jeden wewnętrzny od południowo-wschodniej strony, drugi zewnętrzny przykryty dachem wychodzący na zachód oraz zewnętrzny otwarty o orientacji północno-zachodniej. Z uwagi na wszechobecność przyrody, chcieliśmy aby materiał zewnętrzny budynku był także naturalny. Zdecydowaliśmy się na drewno i grafitowy łupek” – mówią architekci ze studia Libido.

Dom Japoński, zdj. Libido Architekci

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.