Dom Kereta na liście Iconic Houses

Dom Kereta na liście Iconic Houses

Dom Kereta, © Polish Modern Art Foundation / Bartek Warzecha

Kolejny laur dla polskiej architektury współczesnej. Projekt Jakuba Szczęsnego został wpisany na prestiżową listę Iconic Houses.

Wypełnić szczeliny miasta

Dom Kereta powstał na warszawskiej Woli w roku 2012. Został zaprojektowany przez Jakuba Szczęsnego we współpracy z Fundacją Polskiej Sztuki Nowoczesnej. Architekt, poruszony różnorodnością architektury Warszawy, w której odbijają się jej tragiczne losy, stworzył małą przestrzeń mieszkalną, „wciśniętą” między blok z czasów PRL-u i kamienicę, wypełniając tym samym pęknięcie w tkance miasta. Do współtworzenia instalacji designer zaprosił także Etgara Kereta, polsko–izraelskiego poetę, prozaika i reżysera, który został pierwszym lokatorem i gospodarzem Domu. Oprócz niego pomieszkują tam i tworzą artyści z całego świata. Oczywiście – pojedynczo.

keret 3
Dom Kereta © Polish Modern Art Foundation / Bartek Warzecha

„Jakub Szczęsny postanowił wypełnić (…) szczelinę, przywrócić jej istnienie tworząc w niej w pełni funkcjonalną przestrzeń do życia oraz zapraszając osobę, która będzie o tą przestrzeń dbała. Architekt zaprojektował Dom, który mimo swojej mikro skali wynikającej z rozmiarów działki, jest funkcjonalną przestrzenią - miejscem do zamieszkiwania, które mimo zmieniającej się ciągle ­architektury domów i mieszkań ma wciąż ten sam cel przebywania w oswojonej przestrzeni. Szczęsny zapraszając do Domu izraelskiego pisarza polskiego pochodzenia, Etgara Kereta, nadał temu miejscu jeszcze jedną funkcję - funkcję pracowni” – możemy przeczytać na stronie internetowej Domu.

keret 4
Dom Kereta © Polish Modern Art Foundation / Bartek Warzecha

Domy–Ikony

Wyróżnione miejscem na liście zostały już dwie realizacje z naszego rodzimego podwórka – willa przy ulicy Wólczańskiej w Łodzi oraz dom Hansenów w Szuminie. Teraz dołączy do nich również projekt Szczęsnego. Nic dziwnego. Dzięki wyjątkowym umiejętnościom projektanta ta trzypoziomowa instalacja, pomimo swoich mikroskopijnych rozmiarów, jest komfortowym miejscem do życia i tworzenia.

keret 2
Dom Kereta © Polish Modern Art Foundation / Bartek Warzecha

Dom Kereta jest miejscem otwartym dla zwiedzających. Więcej na stronie: domkereta.pl

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.