Dom M7. Urzekająca prostota w warszawskim domu

Dom M7. Urzekająca prostota w warszawskim domu

Dom M7, zdj. MFRMGR Architekci

Projekt domu M7, za który odpowiada zespół ze studia MFRMGR Architekci, odwołuje się do popularnej kilka dekad temu formy polskiej kostki. Twórcy domu: Marta Frejda, Michał Gratkowski, Waldemar Nowicki i Łukasz Ptak postarali się jednak, by projekt mimo to był nowoczesny, nieoczywisty i funkcjonalny.

Prosty nie znaczy nudny! Projekt domu M7 wyróżnia się na tle zarówno minimalistycznych, jak i bardziej złożonych projektów. Forma polskiej kostki, czyli skromnego domu z płaskim dachem, zbudowanego na planie kwadratu, została urozmaicona o przyciągające wzrok wycięcia i wnęki, które przyciągają wzrok i określają oryginalny układ wnętrz, nie zaburzając przy tym harmonii budynku. „Przez całą długość parteru budynku zachowano osie widokowe. I tak z salonu można spoglądać bezpośrednio na kuchnię, a wchodząc do budynku widać zieleń znajdującą się za obiektem. Ciekawą, niespodziewaną funkcję zyskał podcień wejściowy. Podczas lockdownu, kiedy nie można było za bardzo poruszać się po drogach, mieszkańcy mogli tu trenować na przykład jazdę na rowerze (trenażer) lub wioślarstwo” – opisują swój projekt architekci z MFRMGR. Elewacja w kolorze dyskretnej szarości została pokryta żelbetem, a wnęki i balkony wykończono prostymi, jasnymi barierkami z płaskowników.

Dom M7, zdj. MFRMGR Architekci

Dodatkowo bryła Domu M7 kryje w sobie wyjątkowe miejsce, które pozwoli mieszkańcom na odpoczynek w pobliżu natury bez wychodzenia z domu. To rozwiązanie wydaje się szczególnie przydatne, zwłaszcza w świetle pandemicznych obostrzeń. „Punktem spajającym wszystkie potrzeby w domu, stało się wewnętrzne patio. Dzięki niemu praktycznie z każdego miejsca budynku dostępny jest widok na zieleń: z salonu, kuchni, korytarza przy sypialniach oraz z wejścia do budynku. Co więcej, dzięki patio oraz otwarciom w salonie przy pozornie zamkniętej betonowej bryle, uzyskano dobrze doświetlone wnętrza o dużych przeszkleniach i jednoczesnym zachowaniu intymności wewnątrz” – piszą architekci.

Dom M7, zdj. MFRMGR Architekci

 

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.