Dom Przełamany

Dom Przełamany

Dom Przełamany, zdj. S3NS Architektura

Dom Przełamany autorstwa studia S3NS Architektura łączy w sobie dwie, pozornie odległe od siebie estetycznie formy: klasyczny dom z dachem spadzistym i podłużny pawilon o płaskim dachu, królujący we współczesnym budownictwie mieszkalnym. Składający się z trzech brył budynek intryguje niecodziennymi kształtami i przemyślanym doborem materiałów, które tworzą spójną, nowoczesną całość, nawiązując do historii miejsca, w którym powstały.

Dom Przełamany znajduje się we Wrocławiu, na jednorodzinnym osiedlu Oporów. Jest to miejsce niezwykle ważne dla architektonicznej historii miasta – część obecnej tam zabudowy zyskała status zabytków. Zabytkowy dom stał również na działce, na której obecnie znajduje się Dom Przełamany. Architekci stanęli przed zadaniem włączenia elementów budowli do nowego projektu.

Dom Przełamany, zdj. S3NS Architektura

 

„Założeniem inwestorów było stworzenie współczesnego domu, którego program użytkowy znacznie przekraczał powierzchnię użytkową dawnej zabudowy. Wyzwaniem projektowym było stworzenie domu, który nową formą nie przytłoczy skali zabudowy sąsiedniej oraz uwzględni wszystkie potrzeby mieszkalne nowych mieszkańców” – mówią architekci. „Zaprojektowano współczesny dom z próbą odtworzenia archetypowej dla kontekstu formy i skali budynku, z zachowaniem wszystkich istotnych urbanistycznie cech zabudowy tworząc ich przestrzenną syntezę” – dodają.

Dom Przełamany, zdj. S3NS Architektura

 

Zainspirowani jej formą, skonstruowali nowy projekt z dwóch brył o klasycznym kształcie domu ze spadzistym dachem. Elementy – jeden z nich jest biały, drugi zaś został obłożony drewnem – przesunięto względem siebie. Dodano również trzeci moduł – podłużny częściowo przeszklony pawilon, w którym znajdą się pomieszczenia dzienne.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.