Wnętrze Roku 2021
Rusza kolejna edycja konkursu Wnętrze Roku. Architekci wnętrz będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności i walczyć o nagrody przewidziane przez organizatorów.
Inwestycja Dom rozcięty / POZ_4 otrzymała główną nagrodę w kategorii „Budynek mieszkalny jednorodzinny” w tegorocznej edycji konkursu Nagroda Roku SARP. Dom projektu pracowni PL.ARCHITEKCI zachwycił jurorów niebanalnymi rozwiązaniami zorientowanymi na wygodę i bezpieczeństwo mieszkańców.
Za projekt Domu rozciętego odpowiadają architekci z pracowni PL.ARCHITEKCI - Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka-Bajon, Monika Kuszyńska oraz Agnieszka Jurenko. Dom, który powstał w jednej z dzielnic Poznania, zamieszkuje czteroosobowa rodzina, do której potrzeb zostały dostosowane funkcje budynku.
Inwestorzy pragnęli jasnego, przestronnego domu, który będzie jednocześnie przytulny, ciepły i bezpieczny. Z zewnątrz prosta bryła postawiona na niewielkiej działce sprawia wrażenie monolitycznej i ciężkiej. Okna, choć duże, zajmują niewielką część elewacji, przez co można odnieść wrażenie, że wnętrze domu jest niezbyt dobrze oświetlone. Nic bardziej mylnego. W dachu Domu rozciętego umieszczono świetlik o szerokości 2,5 metra, dzięki któremu w budynku jest jasno przez cały dzień. Na uwagę zasługuje również podział pięter - architekci podzielili je tak, aby światło ze świetlika docierało do wszystkich części domu.
Wnętrza domu zostały utrzymane w stonowanych barwach. Królują w nich beże, czerń, szarości i brązy. Dzięki tak harmonijnemu doborowi kolorów, dom zdaje się niezwykle przytulny, stanowiąc spokojną przystań, do której domownicy mogą powracać po dniu pełnym wyzwań.
Rusza kolejna edycja konkursu Wnętrze Roku. Architekci wnętrz będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności i walczyć o nagrody przewidziane przez organizatorów.
Firma KCAP Architects & Planners przedstawia wizję trzech wyjątkowych wież, które powstaną w Niderlandach. Przezroczyste bryły będą pełnić funkcję oryginalnych budynków mieszkalnych.
Dworce kolejowe i autobusowe mają w Polsce wyjątkowo złą reputację. Na szczęście w ostatnich latach można zaobserwować, że władze miast – zarówno tych największych, jak i mniejszych – starają się zmienić te ponure i brudne obiekty w nowoczesne, estetyczne i funkcjonalne węzły komunikacyjne. Konkurs na projekt otoczenia dworca kolejowego w Bielsku – Białej pozwoli na wyłonienie najlepszej propozycji i przekształci teren w przyjazne mieszkańcom miejsce publiczne.
Ukończono budowę 14-piętrowej wieży projektu studia Wimshurst Pelleriti w południowym Londynie. To pierwsze zlecenie architektów po odejściu ze studia RSHP. Czy zrealizowali swoją artystyczną wizję?
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.