Dom Wiatrak. Odważny projekt 04 Architekci

Dom Wiatrak. Odważny projekt 04 Architekci

Dom Wiatrak, zdj. 04 Architekci

Na jednej z wsi w województwie lubelskim, nieopodal Lubartowa, powstał wyjątkowy projekt studia 04 Architekci. Projektanci i inwestorzy wykazali się ogromną otwartością i kreatywnością, Dom Wiatrak do złudzenia przypomina bowiem stary wiejski młyn.

Idea Domu Wiatraka żyła w wyobraźni Tomasza Padło i Michała Kucharskiego od lat. Swoją wizję nowoczesnego domu stylizowanego na wiekowy młyn prezentowali na międzynarodowych konkursach. W roku 2014 architekci została ona dostrzeżona przez jury konkursu Contemporary House, które przyznało Padle i Kucharskiemu wyróżnienie. Ich projekt musiał jednak poczekać na inwestorów wystarczająco otwartych na tak oryginalną koncepcję architektoniczną. „Powstanie tego budynku jest połączeniem śmiałego i nowatorskiego pomysłu projektowego, warsztatu technicznego, a także odważnego podejścia Inwestora” – podkreślają architekci.  Nad rozwojem projektu wraz z dwoma architektami pracowali Sylwia Ciesielska i Mateusz Piwowarski.

Dom Wiatrak, zdj. 04 Architekci

Dom Wiatrak przypomina zbudowany przed wiekiem wiejski młyn. Architekci postawili na użycie na elewacji drewna odzyskanego z rozbieranej konstrukcji, dzięki czemu stylizacja domu na nadgryziony zębem czasu wypada niezwykle wiarygodnie. Z „architektonicznego recyklingu” pochodzą także koło paleczne oraz kozioł, które nadają całości niepowtarzalnego charakteru.

Dom Wiatrak, zdj. 04 Architekci

„Wykończenie budynku to połączenie starego z nowym, historii i nowoczesności. Na elewacji użyto desek ze starej konstrukcji. Nowe deski zostały częściowo opalone ogniem. W niektórych miejscach przebija się drugi ważny materiał — żelbet. To on „dźwiga” budynek i okala utworzony wokół niego nasyp. Kolejnym jest szkło. Wykorzystane najbardziej na parterze, w części podziemnej i na antresoli. Pozwoliło to otworzyć wnętrze na otaczającą naturę i rolę. W wyższych partiach budynku zastosowano wysokie pionowe okna. Taki zabieg pozwolił wtopić im się w powtarzalny rytm elewacyjnej deski. Jako pokrycie dachowe zastosowano gont drewniany. Ciekawym pomysłem Inwestora na ogrodzenie posesji jest wykorzystanie starych podkładów kolejowych jako słupków przęseł” – opisują architekci.

Dom Wiatrak, zdj. 04 Architekci

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.