Dom dla rzeźby. Projekt Thomas Phifer and Partners

Dom dla rzeźby. Projekt Thomas Phifer and Partners

Glenstone Museum in Maryland, zdj. Thomas Phifer

Amerykańskie studio architektoniczne Thomas Phifer and Partners ukończyło budowę betonowej konstrukcji dla Muzeum Glenstone w stanie Maryland. Nowo powstały powstał, aby stać się domem dla prac znanego rzeźbiarza Richarda Serry.

Studio Thomas Phifer and Partners zaprojektowało betonową konstrukcję o powierzchni 281 metrów kwadratowych specjalnie dla potrzeb wyjątkowych dzieł, które wyszły spod dłuta Richarda Serry. Cztery powstałe w roku 2017 rzeźby, które znajdą się w budynku, noszą tytuł Four Rounds: Equal Weight, Unequal Measure.

 Glenstone Museum in Maryland, zdj. Thomas Phifer

 

Budynek to blok wykonany w całości z betonu konstrukcyjnego odlewanego na miejscu, ze świetlikami i drzwiami wykonanymi ze stali nierdzewnej. Po wcześniejszym porozumieniu z artystą pracownia architektoniczna zdecydowała, że ​​w budynku nie będzie światła elektrycznego. Pomieszczenia i rzeźby są oświetlane jedynie przez światło, które dostaje się do środka przez rozmieszczone w budynku świetliki.

 Glenstone Museum in Maryland, zdj. Thomas Phifer

 

„Byliśmy gotowi rozważyć każdy szczegół tego, w jaki sposób przestrzeń oddziałuje z obiektami wewnątrz budynku, jak zróżnicowane wykorzystane światła ożywia powierzchnie rzeźb, jak tekstura betonu wchodzi w dialog ze stalą” – opowiadają architekci odpowiedzialni za projekt pawilonu.

 Glenstone Museum in Maryland, zdj. Thomas Phifer

 

Jak podkreślają architekci, założeniem projektu było stworzenie atrakcyjnej przestrzeni wystawienniczej, jak i miejsca cichej kontemplacji dla zwiedzających. Aby to osiągnąć, wykorzystano charakterystykę terenu. Architekci zadbali o to, aby budynek wyglądał jak wrośnięta w ziemię forma rzeźbiarska, nawiązując jednocześnie do swojego przeznaczenia. „Ten budynek jest czymś więcej niż tylko miejscem na rzeźbę; to integralna część doświadczenia sztuki” – powiedziała dyrektor Muzeum Glenstone Emily Wei Rales.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.