Dom kopułowy. Kosmiczny budynek od Mitra Tech

Dom kopułowy. Kosmiczny budynek od Mitra Tech

Domy kopułowe, zdj. Mitra Tech

Efektowny, niewielki i banalnie prosty do zbudowania – oto dom kopułowy projektu polskiego studia Mitra Tech. Czy te efektowne budynki staną się przyszłością mieszkalnictwa?

Od samego początku mojej działalności, to jest od 2009 roku zastanawiałem się jak można usprawnić budownictwo, jak można budować, by to nie było takie drogie, by młodzi ludzie tacy jak ja, nie musieli brać kredytu na całe życie, dając możliwość łatwej sukcesywnej rozbudowy w razie konieczności. Jak się okazuje najlepsze pomysły mamy przed nosem, wystarczy spojrzeć w stronę natury, tak doszedłem do kopuły, poznałem jej niesamowite właściwości statyczne, energetyczne, promieniowania kształtu i użytkowe” – mówi Szymon Trafas, twórca domu kopułowego.

Domy kopułowe, zdj. Mitra Tech

 

Zainspirowany formami natury budynek jest niezwykle łatwy do wzniesienia, co jest jedną z wielkich zalet tego projektu. Jego gabaryty, które nie przekraczają 35 metrów kwadratowych, pozwalają na klasyfikację domu jako realizacja na zgłoszenie – oznacza to, że inwestorzy będą mogli oszczędzić na budowie sporo czasu i pieniędzy.

Domy kopułowe, zdj. Mitra Tech

 

„Rozwiązania projektowe, jak wiadomo miały na celu totalną optymalizację w budowie, stąd kopuła. Jest ona wzbogacona o gzyms odprowadzający wodę deszczową do zbiornika na deszczówkę. Wentylacja obiektu odbywa się za pomocą rekuperatora decentralnego odzyskującego ciepło z wyrzucanego powietrza. Mamy parę opcji grzewczych: ogrzewanie kotłem elektrycznym indukcyjnym systemu podłogowego, zamiennie z pompą ciepła lub promiennikami podczerwieni. Woda jest natomiast ogrzewana za pomocą przepływowego podgrzewacza wody. W przyszłości planujemy wzbogacić budynek w akumulator, tak by w połączeniu z ogniwami fotowoltaicznymi na trakerach dysponował swoja własną energią” – mówi architekt w rozmowie z portalem Architektura i Biznes.

Domy kopułowe, zdj. Mitra Tech

 

Budynek jest odlewany w całości, dzięki czemu jest trwały i szczelny. Jego ściany są wyjątkowo grube – twórca projektu twierdzi, że dzięki temu budynek nie potrzebuje dodatkowego ocieplenia. Wysokość budynku wynosi pięć metrów, co umożliwi inwestorom wstawienie antresoli, która może znacznie powiększyć powierzchnię użytkową.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.