Dom koralowców w Australii

Dom koralowców w Australii

Living Coral Biobank, zdj. Contreras Earl Architecture

Australijskie studio Contreras Earl Architecture ujawniło swój projekt Living Coral Biobank,nowego budynku o przeznaczeniu badawczym, którego fasada będzie miał rzeźbiarska betonowa fasada inspirowana jest wyjątkowym kształtem koralowców. Ośrodek, który znajduje się w pobliżu Wielkiej Rafy Koralowej w Port Douglas w Australii będzie w całości poświęcony tematyce ochrony koralowców na całym świecie.

Obiekt, określany przez twórców jako „żywa arka”, będzie miał na celu utrzymanie przy życiu ponad 800 gatunków twardych koralowców z różnych zakątków świata. Projektując, autorzy projektu, architekci z firmy Contreras Earl Architecture, inspirowali się kształtami koralowców pokrytych twardymi ochronnymi wypustkami. Udało się im przełożyć ten kształt na język architektury dzięki użyciu pionowych, zachodzących na siebie płyt betonowych, które znajdują się na zewnętrznych ścianach budynku.

Living Coral Biobank, zdj. Contreras Earl Architecture

 

Wspomniane płyty nie pełnią jednak wyłącznie funkcji dekoracyjnej, mają również zapewnić ochronę przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi i katastrofami naturalnymi takimi jak powódź, zapewnią również dostęp naturalnego światła do pomieszczeń na wszystkich piętrach.

Living Coral Biobank, zdj. Contreras Earl Architecture

 

„Living Coral Biobank to jedyny projekt, który może stać się ostoją bioróżnorodności różnych gatunków koralowców” - powiedział Dean Miller, dyrektor organizacji Great Barrier Reef Legacy. „Aby mieć pewność, że ta bezcenna kolekcja będzie zachowana dla przyszłych pokoleń, potrzebujemy najbardziej zaawansowanego obiektu na świecie. Zależało nam jednocześnie na zapewnieniu odwiedzającym niezapomnianych wrażeń – i nasz projekt właśnie to gwarantuje”.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.