Architekci ze studia NA NO WO podjęli się trudnego i ambitnego zadania. Zaplanowali bowiem przebudowę stodoły, znajdującej się na terenie objętym ochroną konserwatorską na Dolnym Śląsku. Plany architektów zakładają działanie z wielką ostrożnością, aby nie uszkodzić budulca wiekowej konstrukcji i zachować jej unikalny charakter, przy okazji wprowadzając do budynku nieco współczesnego sznytu.
Inwestorzy poszukiwali miejsca w niedużej odległości od Wrocławia, które zapewni im spokojne życie w zwolnionym tempie i w mocnym powiązaniu z otaczającą przyrodą. Przyszły dom miał mieć przede wszystkim przestronną część dzienną umożliwiającą organizację spotkań rodzinnych i towarzyskich. Do tego świetnie nadawała się wysoka przestrzeń starej stodoły” – mówi Rafał Tamowicz ze studio NA NO WO w wywiadzie dla magazynu Architektura i Biznes. Inwestorzy podkreślają, jak ważna jest dla nich możliwość prowadzenia bogatego życia rodzinnego i towarzyskiego w domu, a także realizacja własnych pasji – dlatego też dom musiał wyć wyposażony w pomieszczenia, które to umożliwią: przestronny garaż i pokój krawiecki.
Dom na Dolnym Śląsku, zdj. NA NO WO
Projekt studia NA NO WO zakładał niemal całkowitą rozbiórkę stodoły, a następnie złożenie jej na nowo z pozyskanych materiałów. „Odbudowywana stodoła będzie stanowiła odwzorowanie starego obiektu pod względem gabarytów i proporcji. Najbardziej charakterystyczne elementy dawnego budynku jak wiązary więźby dachowej, pokrycie dachu dachówką karpiówką żłobkowaną układaną w koronkę, nieregularny układ otworów okiennych i drzwiowych od strony podwórza zostaną odtworzone. Cegła rozbiórkowa posłuży do wykończenia ścian od wewnątrz, a stare belki drewniane po demontażu więźby planujemy ponownie użyć jako konstrukcję stropu nagiego piętra. Renowacji i ponownemu wykorzystaniu mają zostać poddane również takie elementy jak stare drewniane wrota do wychodka z charakterystycznym sercem wyciętym w deskach oraz kamienne granitowe koryta, które w swoim drugim życiu będą pełniły funkcję umywalek” – opowiada architekt.
Organizatorzy Łódź Design Festival, choć byli zmuszeni zmienić datę wydarzenia na jesień tego roku, nie ustają w poszukiwaniu tematów i motywów, które zaskoczą uczestników i zachęcą ich do refleksji nad zadaniami współczesnego projektowania. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia jest PROGRES! – wystawy, prelekcje i wykłady odpowiedzą na pytanie, jak zaprojektować lepszą, bezpieczniejszą, przyjaźniejszą ludziom i środowisku przyszłość.
Architekci z całego świata nieustannie podejmują wyzwanie połączenia wiążącej się z dobrymi wspomnieniami i poczuciem tożsamości tradycji z modną i funkcjonalną nowoczesnością. Tego wyzwania podjęli się również architekci z BXB Studio. Inwestor, który zlecił zaprojektowanie tego domu jednorodzinnego, przedstawił projektantom najważniejsze wymaganie: chciał jeszcze raz usłyszeć kojarzony z dzieciństwem dźwięk deszczu uderzającego o słomianą strzechę.
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki wystartował z pięcioma wystawami w największych miastach Polski. Ekspozycje noszą tytuł „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.