
Kengo Kuma dla Aman. Nowy projekt w Miami Beach
Japońskie biuro architektoniczne Kengo Kuma and Associates przedstawiło projekt pierwszego wieżowca mieszkalnego w Stanach Zjednoczonych. Będzie to pierwszy tego typu projekt znanego studia w USA.
Studio REFORM ARCHITEKT przedstawia najnowszy projekt domu jednorodzinnego, RE: ON THE ROCK HOUSE. Nowoczesna i oryginalna konstrukcja powstanie na formacji skalnej, której obecność zdeterminowała ostateczny kształt budynku.
To właśnie nietuzinkowe ukształtowanie terenu było pretekstem do stworzenia domu prawdziwie związanego z naturą. „Mówienie o tym, że zaczynam projektowanie od zobaczenia terenu, jest oczywistością. To jest kluczowy etap projektowania. W swojej pracy podchodzę do tego, co stworzyła natura z ogromnym szacunkiem. To dom ma się wpasować w otoczenie, a nie na odwrót. Nie wycinam, nie przesadzam. W RE: ON THE ROCK HOUSE było podobnie, mimo że zostałem uprzedzony o tym, że jest to teren leśny, na którym znajdują się duże głazy. Usunięcie ich byłoby wielkim błędem. Nie chciałem tego. Chciałem zachować tę dzikość natury. Nie ingerujmy, nie niszczmy. Wykorzystajmy potencjał – to był mój zamysł od samego początku” – mówi architekt Marcin Tomaszewski.
Dom o powierzchni 650 metrów kwadratowych zachwyca harmonią i prostotą. Nowoczesny i nieco surowy, perfekcyjnie wpisuje się zarówno w kontekst królujących na działce skał, jak i szerszy krajobraz. „To jest budynek, który składa się z wielu brył, wielu budynków, niby samodzielnie istniejących, ale tak naprawdę w środku wzajemnie połączonych. Pojedyncze budynki, niczym boksy, sprawiają wrażenie osobnych elementów. Uspokojeniem całej bryły jest widok od tyłu domu, zachowujący ciągłość linii zabudowy, jednak ze zróżnicowanymi fragmentami” – podsumowuje architekt.
Japońskie biuro architektoniczne Kengo Kuma and Associates przedstawiło projekt pierwszego wieżowca mieszkalnego w Stanach Zjednoczonych. Będzie to pierwszy tego typu projekt znanego studia w USA.
Japoński kolektyw artystyczny TeamLab ujawnił projekt galerii sztuki cyfrowej TeamLab Phenomena w Abu Dhabi, która będzie stałym miejscem wystaw biura. Nowe centrum kultury ma powstać na wyspie Saadiyat, tuż obok Muzeum Historii Naturalnej Abu Dhabi zaprojektowanego przez studio Mecanoo.
Rusza kolejna odsłona konkursu architektonicznego dla młodych architektów YAC - Young Architects Competitions. Wyzwaniem, przed którym staną uczestnicy obecnej edycji zatytułowanej Meditation Mine, jest zaprojektowanie centrum medytacji, które znajdzie się na obszarze wykopalisk archeologicznych w malowniczej Irlandii.
Historia Dorocznej Nagrody SARP sięga jeszcze lat 60. ubiegłego wieku. Po raz pierwszy przyznano ją w roku 1964, wtedy jeszcze jako Nagrodę SARP im. Architektów Stanisława Nowickiego i Stanisława Skrypija. Dopiero w roku 2000 zmieniono patrona nagrody na Zbyszka Zawistowskiego. Niezależnie od nazwy, nagroda SARP przyznawana jest autorom najlepszych prac dyplomowych, magistrom lub inżynierom stawiającym pierwsze poważne kroki w świecie architektury i projektowania.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.