Dom na wąskiej działce

Dom na wąskiej działce

Dom na wąskiej działce, zdj. Libido Architekci

Zespół z biura Libido Architekci został postawiony przez wyzwaniem zaprojektowania domu jednorodzinnego, który zmieści się na wyjątkowo wąskiej działce. Ziemia, w której posiadaniu był inwestor miała bowiem wymiary 10 metrów na 30 metrów. Specyficzna działka stała się dla architektów pretekstem do zaprojektowania nowoczesnej, zaskakującej bryły.

Podstawowym problemem, na który zwrócili uwagę projektanci było rozmieszczenie budynku na działce. „Nauczeni doświadczeniem, nie chcieliśmy stawiać budynku bezpośrednio w granicy działki, gdyż często powoduje to sytuacje konfliktowe z sąsiadami. Skorzystaliśmy z możliwości odsunięcia go o 1,5m od bocznych granic, co ograniczyło możliwość zabudowy do zaledwie 7 metrów szerokości”  - mówią członkowie Libido Architekci.

Dom na wąskiej działce, zdj. Libido Architekci

 

Aby wąski i długi budynek był wystarczający doświetlony i nie przypominał podłużnego sześcianu, podzielono go na trzy segmenty. Dzięki temu dom zyskał dodatkowe wewnętrzne ściany, na których umieszczono okna, doświetlając wnętrza z różnych stron. To rozwiązanie poprawiło również wewnętrzną organizację domu.

Dom na wąskiej działce, zdj. Libido Architekci

 

W swoim projekcie architekci postawili na prostotę i nowoczesność. Fasada niezwykle oszczędnego w formie budynku została pokryta ciemnoszarą farbą. Ze stonowanym kolorem zestawiono przysłaniające duże okna domu od strony ulicy „żaluzje” z jasnego drewna. Dodatek naturalnego materiału wizualnie ociepla budynek, nadając mu bardziej przytulnego charakteru. To samo drewno zostało użyte do wyłożenia wnęk domu oraz zadaszonego miejsca postojowego.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.