Dom nad rzeką Świder

Dom nad rzeką Świder

Dom nad rzeką Świder, zdj. ZUP-A

Studio ZUP-A prezentuje projekt domu jednorodzinnego położonego w samym środku doliny środkowego Świdra – chronionego przez państwo rezerwatu natury, w którym znajdują się wyjątkowe okazy roślinności. Wbrew pozorom, był to czynnik, który wyraźnie wpłynął na ostateczny wygląd projektu, architektów obowiązywały bowiem różnorodne ograniczenia związane z dbałością o zachowanie różnorodności biologicznej na tym szczególnym terenie.

Tak atrakcyjna lokalizacja niosła z sobą również wiele ograniczeń oraz wyzwań. Były to wyzwania natury technicznej — związane z trudnościami adaptacyjnymi istniejącej substancji budowlanej — natury funkcjonalnej i ideowej — będące wynikiem poszukiwania środków za pomocą których uda się pogodzić oczekiwania inwestora z próbą wpisania się w zastany kontekst naturalny i wreszcie natury formalno-prawnej — wynikające z licznych form ochrony przyrody czy występowania terenów zalewowych” – mówią architekci.

Dom nad rzeką Świder, zdj. ZUP-A

Zaprojektowany przez architektów z pracowni ZUP-A dom nie powstawał jednak od podstaw. Na działce posiadanej przez inwestorów znajdował się już jeden budynek, służący dawniej jako obiekt rekreacyjny. Postanowiono nie burzyć go, lecz wkomponować w nowy projekt tak, by zyskał nowe życie. Konstrukcja, przypominająca niezwykle popularną formę nowoczesnej stodoły, została odnowiona i pokryta drewnianą okładziną, dzięki czemu doskonale wpisuje się w zalesione otoczenie.

Dom nad rzeką Świder, zdj. ZUP-A

Do drewnianej „stodoły” dobudowano drugi segment – nowoczesną bryłę o surowym charakterze, do której konstrukcji użyto betonu i szkła. Przeszklenia otwierają segment na otoczenie, pozwalając na swobodne przenikanie się środowisk domowego i naturalnego.

Ukończenie prac nad budynkiem planuje się na rok 2021.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.