Dom pod skałą projektu Smaga Architekci

Dom pod skałą projektu Smaga Architekci

Dom pod skałą na Woli Justowskiej w Krakowie, zdj. Smaga Architekci

Zespół z pracowni Smaga Architekci przedstawia projekt domu jednorodzinnego, który stanie w dzielnicy Wola Justowska w Krakowie. Założeniem architektów było stworzenie nowoczesnego budynku, który wpisze się w kontekst wszechobecnej zieleni.

Budynek miał być prosty, nowoczesny i jednocześnie wykonany z naturalnych materiałów. Jest otwarty na światło słoneczne i przestrzeń ogrodu, doskonale wpisany w krajobraz dzielnicy. Tworzyliśmy dom z myślą o tym, by był optymalny dla dużej rodziny: funkcjonalny, ale także niedrogi w budowie, energooszczędny, ciepły i przyjemny w użytkowaniu. Inspiracją dla nas były domy budowane na górzystych, zalesionych terenach Skandynawii i Nowej Zelandii” – mówi Maciej Smaga.

Dom pod skałą na Woli Justowskiej w Krakowie, zdj. Smaga Architekci

 

Trzykondygnacyjny budynek z dwuspadowym dachem, którego elewacja zostanie obłożono drewnianymi panelami, zmienia swoje oblicze w zależności od perspektywy obserwujących. Oglądany od strony ulicy sprawia wrażenie niedostępnego i monolitycznego – brak okien na jednej ze ścian zapewni mieszkańcom maksimum prywatności. Bryła „otwiera” się na otoczenie od strony prywatnego ogrodu dzięki licznym, dużym przeszkleniom.

Dom pod skałą na Woli Justowskiej w Krakowie, zdj. Smaga Architekci

 

„Wiele ograniczeń projektowych wiązało się z miejscowym planem i to one znacząco wpłynęły na pierwotną wizję. Finalnie projekt spodobał się klientom i mamy nadzieję, że uda się go zrealizować w przyszłości. Szansa na to, że powstanie jeden z najciekawszych domów w Krakowie, jest bardzo duża i jesteśmy pewni, że pięknie wpisze się w krajobraz dzielnicy.” – dodaje architekt w rozmowie z portalem Architektura i Biznes.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.