Dom przekątny w Ruptawie

Dom przekątny w Ruptawie

Dom przekątny, zdj. Goik Architects

Agata Goik ze studia Goik Architects zaprojektowała oryginalny i nowoczesny dom wiejski, będący pomostem między tradycyjnym zabudowaniem wiejskiego gospodarstwa a nowatorskim podejściem do architektury. Budynki, które na pierwszy rzut oka wydają się zwyczajnym zespołem budynków mieszkalnych i gospodarskich, w rzeczywistości są dokładnie przemyślaną, nowoczesną kompozycją brył.

Dom przekątny powstał w Ruptawie na zlecenie prywatnego inwestora, który pragnął prostego i funkcjonalnego projektu, korespondującego z otoczeniem naturalnym. To właśnie naturalne otoczenie działki i jej kształt zainspirowały Agatę Goik do zaprojektowania prostych, białych budynków - założeniem było otworzenie domu na otoczenie i zapewnienie mieszkańcom niczym niezakłóconego widoku z każdego budynku oraz bezwzględnej prywatności.

Dom przekątny, zdj. Goik Architects

Kompleks budynków składa się z dwóch części – domu i budynku gospodarczego. Te dwie, białe, podobne do siebie bryły, są delikatnie obrócone względem siebie. W ten właśnie sposób powstała „szczelina” przechodząca przez środek kompozycji brył i tworząca ciekawą perspektywę wizualną niezależnie od miejsca, z którego ogląda się działkę. Dzięki temu wnętrza domu są lepiej oświetlone, a mieszkańcy oddzieleni są od huku znajdującej się nieopodal ulicy.

Dom przekątny, zdj. Goik Architects

W sprawie wykończenia domu architektka postawiła na prostotę. Elewacje budynków są całkowicie białe, co – w połączeniu z ich prostym kształtem – może sprawiać wrażenie zbytniego ascetyzmu. Wystarczy jednak obejść działkę dookoła, by stwierdzić, że przy mnogości wrażeń wizualnych, które zapewnia ustawienie budynków, dodatkowe elementy wykończeniowe wcale nie są już potrzebne.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.