Dom w Bochni projektu Górnik Architects

Dom w Bochni projektu Górnik Architects

Dom w Bochni, zdj. Górnik Architects

W położonej w Małopolscej Bochni powstał wyjątkowy dom projektu pracowni architektonicznej Górnik Architects. Wizja wyróżnia się ciekawym rozplanowaniem przestrzeni mieszkalnej i rozdzieleniem jej na dwie bliźniacze części.

Dom w Bochni położony jest w malowniczym miejscu, z którego rozciągają się widoki na górski, nietknięty ludzką ręką krajobraz. Architekci zadbali o to, by dom pozwalał mieszkańcom na nieustanne obcowanie z naturą – obszerne przeszklenia wizualnie łączą wnętrza z otoczeniem, dzięki czemu użytkownicy będą mogli przebywać w nieustannej bliskości z okalającą dom roślinnością.

Dom w Bochni, zdj. Górnik Architects

„Dwie nowoczesne bryły spięte szklanym łącznikiem, wybudowane na skarpie, z widokiem na Beskid Wyspowy. Frontowe ściany szczytowe niemal pozbawione okien. Całkowicie przeszklona dwukondygnacyjna ściana salonu otwiera pomieszczenie na przestrzeń okalającą dom. Tak okazałe przeszklenia zastosowane w różnych miejscach brył niwelują poczucie odizolowania. Pokrycie dachu to częściowo oblicówka z modrzewia a częściowo tynk. Przeszklony łącznik pokryto blachą aluminiową malowaną proszkowo” – możemy przeczytać w opisie projektu na stronie pracowni architektonicznej.

Dom w Bochni, zdj. Górnik Architects

Materiały, którymi wykończono nowoczesne bryły, nawiązują do tradycji budowlanej. Pokryte białą farbą elewacje jednego z budynków komponują się doskonale z deskami z jasnego drewna, którymi wyłożony jest drugi. Element łączący dwa budynki dodaje całości nieco współczesnej elegancji.

„Każdy z budynków pełni odrębną funkcję. W jednym usytuowano przestrzeń mieszkalną, drugi to garaż, który od strony ogrodu staje się otwartym domkiem letnim z miejscem na kanapy, ławę i kuchnię letnią. Pod głównym tarasem zaprojektowano piwnicę zewnętrzną (20m2) stanowiącą sporej wielkości schowek. Pomieszczenia domu są wysokie i przestronne bez zbyt wielu podziałów. Poddasze to strefa intymna, z garderobami, sypialniami i dwiema łazienkami. Na parterze mieszczą się pracownia, pomieszczenia gospodarcze, pokój gościnny, kuchnia, jadalnia z salonem i łazienki” – mówią architekci o układzie wnętrz domu.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.