W położonej w Małopolscej Bochni powstał wyjątkowy dom projektu pracowni architektonicznej Górnik Architects. Wizja wyróżnia się ciekawym rozplanowaniem przestrzeni mieszkalnej i rozdzieleniem jej na dwie bliźniacze części.
Dom w Bochni położony jest w malowniczym miejscu, z którego rozciągają się widoki na górski, nietknięty ludzką ręką krajobraz. Architekci zadbali o to, by dom pozwalał mieszkańcom na nieustanne obcowanie z naturą – obszerne przeszklenia wizualnie łączą wnętrza z otoczeniem, dzięki czemu użytkownicy będą mogli przebywać w nieustannej bliskości z okalającą dom roślinnością.
Dom w Bochni, zdj. Górnik Architects
„Dwie nowoczesne bryły spięte szklanym łącznikiem, wybudowane na skarpie, z widokiem na Beskid Wyspowy. Frontowe ściany szczytowe niemal pozbawione okien. Całkowicie przeszklona dwukondygnacyjna ściana salonu otwiera pomieszczenie na przestrzeń okalającą dom. Tak okazałe przeszklenia zastosowane w różnych miejscach brył niwelują poczucie odizolowania. Pokrycie dachu to częściowo oblicówka z modrzewia a częściowo tynk. Przeszklony łącznik pokryto blachą aluminiową malowaną proszkowo” – możemy przeczytać w opisie projektu na stronie pracowni architektonicznej.
Dom w Bochni, zdj. Górnik Architects
Materiały, którymi wykończono nowoczesne bryły, nawiązują do tradycji budowlanej. Pokryte białą farbą elewacje jednego z budynków komponują się doskonale z deskami z jasnego drewna, którymi wyłożony jest drugi. Element łączący dwa budynki dodaje całości nieco współczesnej elegancji.
„Każdy z budynków pełni odrębną funkcję. W jednym usytuowano przestrzeń mieszkalną, drugi to garaż, który od strony ogrodu staje się otwartym domkiem letnim z miejscem na kanapy, ławę i kuchnię letnią. Pod głównym tarasem zaprojektowano piwnicę zewnętrzną (20m2) stanowiącą sporej wielkości schowek. Pomieszczenia domu są wysokie i przestronne bez zbyt wielu podziałów. Poddasze to strefa intymna, z garderobami, sypialniami i dwiema łazienkami. Na parterze mieszczą się pracownia, pomieszczenia gospodarcze, pokój gościnny, kuchnia, jadalnia z salonem i łazienki” – mówią architekci o układzie wnętrz domu.
Architekt Maciej Franta prezentuje niezwykle interesujący projekt Villi Reden. Budynek wielorodzinny, który stanął na Górze Redena w Chorzowie przyciąga wzrok niestandardową dla budownictwa wielorodzinnego kubaturą. Swoją oryginalność zawdzięcza wyjątkowemu i zróżnicowanemu otoczeniu, które stało się inspiracją do powstania projektu.
Interesując się tematem architektury, mamy możliwość podziwiania różnorodnych projektów domów jednorodzinnych. Niektóre z nich wpisują się w panujące obecnie trendy, kolejne zaś pozostają dobrą dekadę za obowiązującą modą, jeszcze inne prezentują ponadczasową klasę lub całkowicie zaskakują niespotykaną formą. Jest jednak jedna rzecz, która łączy większość z nich – rozmieszczenie przestrzeni wewnętrznych. Większość inwestorów decyduje się bowiem na oddzielenie strefy dziennej lub wypoczynkowej od strefy prywatnej, w której znajdują się sypialnie, garderoby i łazienki domowników, czy to przez umieszczenie ich na piętrze domu, czy na jego tyłach, od strony ogrodu (w przypadku domów parterowych).
Ten minimalistyczny projekt zachwyci miłośników nieskomplikowanych, pełnych harmonii budynków. Architekci z pracowni Libido doskonale wiedzą, że mniej znaczy więcej, a najprostsze połączenia bywają najlepsze.
Japoński architekt Shigeru Ban przedstawia nietypowy projekt publicznych toalet z kolorowymi szklanymi ścianami. Nowe obiekty mają stanąć w dwóch tokijskich parkach – Yoyogi Fukamachi Mini Park i Haru-no-Ogawa Community Park. Ban przekonuje, że jego projekt jest nie tylko estetyczny, ale i niezwykle funkcjonalny – przezroczyste ściany kubików pozwolą na sprawdzenie, czy ktoś jest w środku.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.