The Eyes of Sanxingdui. Projekt studia MAD
Chińskie studio architektoniczne MAD opublikowało wizualizacje projektu The Eyes of Sanxingdui, zespołu drewnianych budynków, które powstaną dla Muzeum Sanxingdui w Guanghan City w Chinach.
Paire House to dom zaprojektowany przez architekta Rodolfo Cañasa dla chilijskiej rodziny. Znajduje się on w małym miasteczku Pomaire, mniej niż godzinę na południowy zachód od Santiago. Cañas zaprojektował dom jednorodzinny tak, aby chronić jego mieszkańców przed żywiołami i otoczeniem, zapewniając im jednocześnie doznania estetyczne i prywatność.
Architekt porównał ochronną funkcję domu do wieloryba, który połknął proroka Jonasza w biblijnej historii. „W pewnym sensie Paire House można porównać do wieloryba, który chronił Jonaszaa podczas burzy” - powiedział architekt. „W wiejskim, suchym, skalistym środowisku i blisko autostrady o dużym natężeniu ruchu ten dom działa jak ochronne ciało, które oddziela jego mieszkańców od wrogiego środowiska i skłania ich do patrzenia w stronę bardziej osłoniętego wnętrza” - dodaje architekt.
Wejście do domu jest zacienione przez baldachim i zagospodarowane tak, aby kierować gości w stronę jednego korytarza, a mieszkańców - do innego. Goście przechodzą przez ogród w drodze do pomieszczeń mieszkalnych, podczas gdy rodzina może przejść przez wewnętrzny korytarz, który biegnie za sypialniami. Jest on oświetlony efektownym świetlikiem, który został umieszczony na suficie. Wszystkie cztery prywatne pokoje zostały przeszklone od sufitu do podłogi, dzięki czemu mieszkańcy mogą poczuć się połączeni ze światem zewnętrzem. Otwarta kuchnia, jadalnia i salon zajmują część budynku wychodzącą na południowy zachód. Główna sypialnia znajduje się w drugiej, skierowanej na południowy wschód.
Chińskie studio architektoniczne MAD opublikowało wizualizacje projektu The Eyes of Sanxingdui, zespołu drewnianych budynków, które powstaną dla Muzeum Sanxingdui w Guanghan City w Chinach.
Japoński artysta i projektant Yuri Suzuki prezentuje Sonic Bloom, interaktywną instalację stworzoną z różnokolorowych rurek, których funkcją jest przekazywać dźwięk z jednej części do innej. Forma konstrukcji nawiązuje do kształtu rozkwitających kwiatów.
Platforma UNI zaprasza aspirujących projektantów do udziału w konkursie na projekt współdzielonej przestrzeni artystycznej, w której swoje miejsce znajdą artyści wszelkich dziedzin.
Ci z nas, którzy na co dzień pracują w biurach, doskonale zdają sobie sprawę z zalet i wad przestrzeni biurowej. W świecie sztuki i projektowania od lat obserwujemy próby zmiany wizerunku typowego biura i stworzenia pracownikom elastycznej przestrzeni, sprzyjającej zarówno efektywnej pracy, jak i odpoczynkowi. Studio Koto idzie o krok dalej. Propozycja brytyjskiego studia, powstała we współpracy z New Art Centre, rzuca zupełnie nowe światło na przestrzeń przeznaczoną do pracy.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.