Dom w Radości

Dom w Radości

Dom w Radości, zdj. Tatemono

Projekt domu jednorodzinnego autorstwa pracowni Tatemono zdaje się łączyć w sobie wszystko, co najlepsze. Działka, na której powstał, choć znajduje się w Warszawie, zapewnia prywatność i połączenie z naturą dzięki znacznemu zalesieniu. Dom, który doskonale wpisuje się w naturalny kontekst, jest w dużej mierze ekologiczny, a jego budowa – względnie niskobudżetowa.

Dzięki zwartej zabudowie koszty budowy i użytkowania zostały zredukowane, a tym samym zmniejszony ślad węglowy. Do budowy posłużyły głównie materiały naturalne: ceramika, drewno sosnowe i modrzewiowe, polski kamień. Kluczem do ich wyboru były głównie aspekty środowiskowe. Stropy gęstożebrowe wybrane zostały ze względu na ograniczanie ilości betonu i stali, których produkcja wiąże się z dużą emisję gazów cieplarnianych. Do niezbędnego utwardzenia terenu posłużył żwir i nawierzchnia wodoprzepuszczalna mineralno‑epoksydowa, sprzyjająca naturalnej retencji wodnej” – piszą o swoim projekcie Anna i Krzysztof Pydowie, architekci z pracowni Tatemono.

Dom w Radości, zdj. Tatemono

 

Budynek, charakteryzujący się niezwykle prostą elewacją w rzadko spotykanym w budownictwie mieszkalnym czarnym kolorze, został podzielony na dwie części, tworzące autonomiczne mieszkania. Obszerne przeszklenia pozwalają na równomierne doświetlenie wszystkich, nawet najbardziej oddalonych od okien części domu. Oprawa okien została utrzymana w jasnym, kontrastującym z ciemną elewacją kolorze. Dzięki temu cała bryła zyskuje wyróżniające się elementy kolorystyczne, które przyciągają wzrok i sprawiają, że całość wydaje się o wiele lżejsza.

Dom w Radości, zdj. Tatemono

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.