Dom z czapką

Dom z czapką

Dom z czapką, zdj. IFA Group

Praktyka architektoniczna autorstwa IFA Group prezentuje projekt Domu z czapką. W tej konstrukcji główne skrzypce gra niestandardowy dach, który spełniając naturalnie swoją główną funkcję, jest również ważnym elementem wizualnej kompozycji.

Zaprojektowany w roku 2020 Dom z czapką swój wyjątkowy charakter zawdzięcza zespołowi architektów, w którego skład weszli architekci Kamil Domachowski, Maciej Busch, Karolina Wood, Adrianna Jemioł i Jakub Brzuchański. Obiekt, który stanął w jednej z willowych dzielnic Gdańska, wyróżnia się spośród sąsiadujących domów niezwykle przemyślaną i czystą formą. „ Inwestor chciał mieszkać w nowoczesnym domu, a działka mieści się wśród — między innymi — historycznej zabudowy. W związku z tym forma domu jest współczesną interpretacją historycznych brył z otoczenia, głównie za sprawą dachu mansardowego wykonanego w nowoczesnym wydaniu, pozbawionego okapów i z pokryciem z blachy w przekrzywiony rąbek stojący” – mówi Kamil Domachowski w rozmowie z magazynem Architektura i Biznes.

Dom z czapką, zdj. Sebastian Małyszczyk

 

Niezwykłości formie Domu z czapką nadaje również kolorystyka, w której został utrzymany. Jego dolna część została pokryta białą farbą, do której dopasowano także stolarkę okien i drzwi. Dach i ramy znajdujących się w nim okien wyróżniają się spokojnym odcieniem szarości.

Dom z czapką, zdj. Sebastian Małyszczyk

 

„Podjęliśmy próbę stworzenia bryły ponadczasowej, wpisującej się w kontekst istniejącego otoczenia. Jej forma podejmuje dialog z sąsiednimi budynkami w pierzei, wchodząc z nimi w relację. Dom jest nowoczesny, ale nie przytłacza, a raczej subtelnie wpisuje się w kontekst otoczenia. Efekt jest taki jak projekt — z tego jesteśmy najbardziej zadowoleni. Także z tego, że inwestorzy byli otwarci na pomysły i nam zaufali, dzięki czemu mogło się to udać” – dodaje architekt.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.