Dom z zagięciem

Dom z zagięciem

Dom we Wrocławiu, zdj. PAG

Dom zaprojektowany przez biuro Pracownia Architektury Głowacki znajduje się w przedwojennej dzielnicy Wrocławia, wśród willi i domów sprzed blisko 80 lat. Ten wyjątkowy budynek został zaprojektowany tak, by zapewnić prywatnym inwestorom komfort własnej przestrzeni na niewielkiej parceli będącej częścią gęsto tkanej zabudowy miejskiej.

Formą i kształtem Dom z zagięciem nawiązuje do otaczającej go zabudowy – domów zbudowanych jeszcze przez II wojną światową. Architekci nie bali się jednak zestawić wieloletniej tradycji architektonicznej z nowoczesnością. W swoim projekcie zastosowali również różne zabiegi, w celu optycznego powiększenia przestrzeni i zapewnienia mieszkańcom komfortu oraz prywatności.

Dom we Wrocławiu, zdj. PAG

 

Dom został zbudowany w głębi niewielkiej parceli, a nie w jej centrum, jak robi się to zazwyczaj. Część elewacji została przeszklona, aby „otworzyć” wnętrze na powstały w skutek przesunięcia bryły ogródek. Istotny jest też sposób rozmieszczenia okien – architekci zdecydowali się za ich pomocą „kadrować” obraz widziany przez mieszkańców. Okna wychodzą więc na ogród i tereny zielone, natomiast nie oferują widoków na ulicę i domy sąsiadów.

Dom we Wrocławiu, zdj. PAG

 

Centrum domu jest zimowy ogród otoczony przez dwie ukośnie ścięte loggie. Właśnie to zagięcie jest najbardziej nietypowym elementem zabudowy. Miejsce to zaprasza mieszkańców do odpoczynku w cieniu rosnącego w samym sercu ogrodu drzewa, otwiera wnętrza na jeszcze więcej światła i sprawia, że dom wygląda na niezwykle duży.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.