Domek na kurzej nóżce. Projekt Studia Puisto

Domek na kurzej nóżce. Projekt Studia Puisto

Niliaitta, zdj. Studio Puisto

Studio Puisto przedstawia projekt Niliaitta, pomalowanej na czarno chatki, której konstrukcja opiera się na pojedynczym filarze. Uroczy budynek znajduje się jednym z lasów nieopodal Parku Narodowego Salamajärvi w Finlandii.

Chata, która stanowi część nowego kurortu powstającego w Kivijärvi, jest interpretacją starożytnej Niliaitta – opierającej się na filarach drewnianej chaty, używanej przez rdzennych mieszkańców regionu do bezpiecznego przechowywania żywności. Celem Studio Puisto było nawiązanie do historii regionu oraz stworzenie przestrzeni, która zapewni gościom poczucie oderwania od świata zewnętrznego. Umieszczenie domu na jednej kolumnie było także rozwiązaniem sprzyjającym środowisku – dzięki temu, że fundamenty domu nie są wkopane w ziemię, udało się uniknąć wycinki drzew w lesie.

Niliaitta, zdj. Studio Puisto

 

„Chcieliśmy wzbudzić w gościach poczucie, że wznosząc się ponad poziom gruntu, wznoszą się również ponad swoje problemy” – mówią twórcy projektu. „To wyjątkowe miejsce nowych doświadczeń, w którym dzika przyroda łączy się z bezpiecznym, cichym schronieniem” – dodają. Aby dom wyglądał na jeszcze bardziej połączony z otoczeniem, architekci postanowili pomalować jego elewacje na bardzo ciemny kolor, nawiązujący do koloru kory drzew.

Niliaitta, zdj. Studio Puisto

 

Pomimo znacznej odległości od najbliższego miasta, celem Studio Puisto było wprowadzenie do domków takich udogodnień, które równie dobrze mogłyby znaleźć się w nowoczesnym, wielkomiejskim pokoju hotelowym. Domek jest zatem w pełni połączony z lokalną siecią kanalizacyjną, wodociągową i elektryczną. W środku znajduje się również przestronny prysznic i aneks kuchenny, dzięki czemu goście mogą doświadczyć natury, nie odczuwając przy tym dyskomfortu związanego z brakiem bieżącej wody czy prądu.

Niliaitta, zdj. Studio Puisto

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.