Bartłomiej Drabik z pracowni projektowej Superhelix prezentuje projekt niewielkiego, składającego się zaledwie z siedmiu jednorodzinnych domów, osiedla mieszkaniowego. Budynki, otwierające się na otoczenie z dwóch stron dzięki obszernym przeszkleniom, zostały nazwane Domami Lunetami.
Projekt osiedla Bartłomieja Drabika jest genialny w swojej prostocie. Siedem oszczędnych w formie budynków, nawiązujących do trendu współczesnej stodoły, tchnie minimalizmem, ale i harmonią. Konstrukcje, ustawione nieopodal Gorczańskiego Parku Narodowego, ze stron południowej i północnej otwierają widok na wyjątkowej urody otoczenie. Planując powyższe, architekt sprytnie wykorzystał charakterystykę działki – dzięki jej znacznemu spadkowi w kierunku północnym, mieszkania będą doskonale doświetlone przez cały dzień, od południa zaś mieszkańcy będą mogli podziwiać szczyty pobliskich gór.
Osiedle znajduje się w miejscu położonym wysoko ponad poziomem morza, co znacznie zwiększa jego ekspozycję na trudne warunki pogodowe, charakterystyczne dla tego regionu kraju, czyli mocne nasłonecznienie latem, a także silny wiatr i zacinający deszcz, a w okresie zimowym – obfite opady śniegu. Tutaj projekt czerpie z tradycyjnej architektury regionalnej, stosując dwuspadowy dach i przedłużone ściany zachodnie i wschodnie, dzięki którym konstrukcje będą bardziej odporne na niekorzystną aurę. Góralskie motywy – choć nieco zreinterpretowane – można dostrzec również w wykończeniu budynków. Ich elewacje zostaną pokryte nowoczesną, ciemną płytą, wnęki zaś ozdobią klasyczne, drewniane deski.
Trwa realizacja projektu nowej biblioteki w Pekinie, oferującej zwiedzającym nowoczesną przestrzeń do nauki i relaksu, jednocześnie celebrując bogatą kulturę Chin i ich stolicy. Według odpowiedzialnych za wizję architektów ze studiów Snøhetta i ECADI biblioteka wyznacza nowe standardy dzięki udogodnieniom opartych na najnowszych zdobyczach technologii.
Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z doskonale znanego wielbicielom polskiej architektury bytomskiego studia medusagroup prezentują rewelacyjne wnętrza zrealizowane dla CitySpace w kompleksie Face2Face Business Campus w Katowicach. Elastyczne, zaprojektowane ze smakiem i wyczuciem przestrzenie biurowe od samego początku cieszą się wielkim powodzeniem wśród najemców.
Architektura poza Ziemią? Czemu nie. W ostatnim czasie Gateway Fundation ogłosiło rozpoczęcie projektu o nazwie Voyager Station – budowy pierwszego hotelu w kosmosie. Budową obiektu zajmie się firma Orbital Assembly Corporation. Projekt ma zostać ukończony już za sześć lat, w roku 2027.
Rozpoczęły się prace nad przebudową fabryki włoskiego producenta wody mineralnej SanPellegrino. Budynek został zaprojektowany przez święcące triumfy biuro architektoniczne BIG-Bjarke Ingels Group z okazji 120-lecia marki.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.