Domy Lunety od studia Superhelix

Domy Lunety od studia Superhelix

Domy Lunety, zdj, Superhelix

Bartłomiej Drabik z pracowni projektowej Superhelix prezentuje projekt niewielkiego, składającego się zaledwie z siedmiu jednorodzinnych domów, osiedla mieszkaniowego. Budynki, otwierające się na otoczenie z dwóch stron dzięki obszernym przeszkleniom, zostały nazwane Domami Lunetami.

Projekt osiedla Bartłomieja Drabika jest genialny w swojej prostocie. Siedem oszczędnych w formie budynków, nawiązujących do trendu współczesnej stodoły, tchnie minimalizmem, ale i harmonią. Konstrukcje, ustawione nieopodal Gorczańskiego Parku Narodowego, ze stron południowej i północnej otwierają widok na wyjątkowej urody otoczenie. Planując powyższe, architekt sprytnie wykorzystał charakterystykę działki – dzięki jej znacznemu spadkowi w kierunku północnym, mieszkania będą doskonale doświetlone przez cały dzień, od południa zaś mieszkańcy będą mogli podziwiać szczyty pobliskich gór.

Domy Lunety, zdj, Superhelix

 

Osiedle znajduje się w miejscu położonym wysoko ponad poziomem morza, co znacznie zwiększa jego ekspozycję na trudne warunki pogodowe, charakterystyczne dla tego regionu kraju, czyli mocne nasłonecznienie latem, a także silny wiatr i zacinający deszcz, a w okresie zimowym – obfite opady śniegu. Tutaj projekt czerpie z tradycyjnej architektury regionalnej, stosując dwuspadowy dach i przedłużone ściany zachodnie i wschodnie, dzięki którym konstrukcje będą bardziej odporne na niekorzystną aurę. Góralskie motywy – choć nieco zreinterpretowane – można dostrzec również w wykończeniu budynków. Ich elewacje zostaną pokryte nowoczesną, ciemną płytą, wnęki zaś ozdobią klasyczne, drewniane deski.

Domy Lunety, zdj, Superhelix

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.